4 najpopularniejsze rodzaje herbatek dla niemowląt

Dziecko

Według najnowszych klasyfikacji herbatki dla niemowląt zaliczają się do tak zwanej żywności uzupełniającej. Wprowadzenie ich do diety jest więc traktowane na równi z rozszerzaniem diety o nowe pokarmy. Herbatki dla niemowląt od dawna nie są traktowane wyłącznie jako napój, który ma gasić pragnienie, ale również jako pomoc w dolegliwościach trawiennych, czy też problemach ze snem dziecka.

Herbatki dla niemowląt – od kiedy można podawać je dziecku?

Najlepiej podawać herbatki dla niemowląt dopiero po ukończeniu przez niemowlę szóstego miesiąca życia, równolegle z wprowadzaniem nowych pokarmów do diety malucha. Niektóre rodzaje herbatek można jednak podawać w wyjątkowych sytuacjach tuż przed ukończeniem pierwszego półrocza życia dziecka. Najwcześniej, bo już po czwartym miesiącu, można zaproponować maluchowi herbatkę koperkową. Jest ona polecana na łagodzenie kolek, bólów brzucha, wzdęć i innych problemów ze strony układu pokarmowego niemowlaka. Bolesne kolki i problemy trawienne dotyczą bardzo często niemowląt w pierwszym półroczu życia, stąd wielu lekarzy zaleca podawanie niewielkich ilości herbatki koperkowej jeszcze przed rozpoczęciem rozszerzania diety malucha. Herbatki na dolegliwości brzuszkowe i problemy z zasypianiem również dozwolone są w niewielkich ilościach po ukończeniu czwartego miesiąca życia. Nie powinno się jednak samodzielnie decydować o przedwczesnym wprowadzeniu jakiekolwiek żywności lub napoju do diety maluszka. Podawanie herbatek dla niemowląt powinno się odbywać ściśle według zaleceń pediatry. Herbatki owocowe powinny być wprowadzane do diety maluchów dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia. O różnych rodzajach herbatek przeznaczonych dla niemowląt przeczytasz tutaj: http://humana-baby.pl/kategoria/herbatki/.

Rola poszczególnych rodzajów herbatek dla niemowląt w diecie malucha

Do najpopularniejszych rodzajów herbatek dla niemowląt zaliczyć można:

  1. Herbatkę koperkową – łagodzi bóle brzucha, dokuczliwe kolki i wzdęcia, nasila ruchy perystaltyczne i przyspiesza wydzielanie soków trawiennych. Może stanowić jedynie wyciąg z kopru włoskiego, ale często wzbogacana jest o dodatkowe składniki, jak kminek czy laktoza.
  2. Herbatkę na brzuszek – specjalnie wyselekcjonowane składniki, takie jak m.in.: wyciąg z kopru włoskiego, rumianku, kminku, anyżku, wspierają pracę układu pokarmowego i delikatnie łagodzą dolegliwości bólu brzucha u niemowląt.
  3. Herbatkę na dobranoc – dzięki obecności wyciągów z melisy, tymianku oraz kwiatów malwy i lipy herbatka ma działanie delikatnie uspokajające i wyciszające.
  4. Herbatkę owocową – doskonale gasi pragnienie maluchów, które ukończyły pierwszy rok życia. Obecność takich składników jak: truskawki, jabłka, dzika róża, czarna porzeczka, czy hibiskus sprawiają, że napój ma przyjemny, słodkawy smak i jest chętnie spożywany przez dzieci zarówno w wersji na ciepło, jak i na zimno.

Herbatki dla niemowląt, zwłaszcza te sygnowane znakiem: „po 4 miesiącu” nie powinny być stosowane bez wyraźnych wskazań. Najbezpieczniej jest skonsultować dobór odpowiedniej herbaty z lekarzem pediatrą. Po ukończeniu przez niemowlę szóstego miesiąca życia wiele rodzajów herbat może stanowić uzupełnienie diety malucha i posłużyć jako napój gaszący pragnienie.

 

Lost Password