Aparaty słuchowe – z czym się to je?

Zdrowie

Aparaty słuchowe służą do pomocy osobom niedosłyszącym, aby wzmocnić słabszy słuch. Osoba zakładająca taki aparat ma zapewnione odbieranie bodźców dźwiękowych. Dawniej funkcję prymitywnych aparatów słuchowych pełniły specjalne trąbki wkładane do uszu, które dzięki rozszerzeniu u wlotu mogły skupiać fale dźwiękowe i poprawiać nieznacznie komfort słyszenia. W dzisiejszych czasach te urządzenia są tak nowoczesne, iż potrafią nawet z dźwięków otoczenia wyodrębnić mowę, wzmocnić ją oraz zredukować szum otaczającego świata.

Dobranie urządzenia

Z taką sprawą najlepiej udać się do audiologa – lekarza, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń słuchu. Można również udać się na konsultacje do laryngologa. Nie warto działać na własną rękę i kupować jakikolwiek aparat słuchowy, aby po prostu był. Można się wówczas narazić na dodatkowe koszty.

Zalety stosowania aparatów słuchowych

Aparat słuchowy może uchronić człowieka przed pogłębiającym się niedosłuchem. Są również niemalże niezauważalne dla innych osób, więc gdyby ktoś się wstydził, iż nosi takie urządzenie, to nie miałby z nim problemu, gdyż jest prawie niewidoczne. Używanie go również wspomaga kontrolę nad tym, co się dzieje dookoła danej osoby. Np. osoba starsza z niedosłuchem lepiej sobie poradzi na zakupach lub u lekarza, gdy takowy aparat założy. Niewątpliwą zaletą jest również to, że tworzenie takich wspomagających narzędzi wymaga użycia najnowszych technologii, co zapewnia komfort ludziom eksploatującym te cuda techniki.

Wady urządzeń tego typu

Wadą może być cena, gdyż aparat słuchowy może nawet kosztować 8000 tysięcy złotych. Nie każdy może sobie pozwolić na wydanie takiej kwoty. Jednak jest możliwość ubiegania się o refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia, ale trzeba spełnić określone wymagania. Niektóre z tych przyrządów mają słabą wydajność baterii, co niestety bywa dość niekorzystne. Również część z nich może powodować słabszą wentylację ucha, więc osoba korzystająca z niego może czuć dyskomfort. I tak jak wcześniej było wspomniane, cena może nie zachęcać. Jest to jeden z głównych czynników, z powodu których ludzie nie decydują się na taką formę walki z niedosłuchem.

Decydować się czy nie?

Jest to pytanie, które każda osoba niedosłysząca powinna sobie zadać w kontekście rozważań nad stosowaniem aparatu słuchowego. Najlepiej wypisać sobie plusy oraz minusy użytkowania tego typu przyrządu i podjąć najlepszą dla siebie decyzję. Www.swiatsluchu24.pl – aparaty słuchowe to świetne narzędzie pomagające skorygować wady słuchu. Więc może warto?

Lost Password