Aromaterapia w sam raz na jesień

Zdrowie

Jeśli i Ty jesienią lubisz po prostu zanurzyć się pod ciepły koc i niczym niedźwiedź, zapaść w błogi sen aż do wiosny, proponujemy Ci zestaw olejków eterycznych, dzięki którym nabierzesz energii do działania. Okazuje się, że wystarczy kominek aromaterapeutyczny, by również jesień stała się intensywnie pachnąca.

Co poprawi nasz nastrój?

Wypróbuj olejek pomarańczowy, neroli, limetkowy oraz olej ze słodkich migdałów. To właśnie one działają antydepresyjnie i uspokajająco. To również te olejki eteryczne będą koić nasz organizm po nieprzespanej nocy albo w sytuacjach stresowych. Są idealne w stanach przemęczenia oraz w stanach lękowych. Jak wiadomo, jesień to specyficzna pora roku, która nie sprzyja świetnemu samopoczuciu. Relaksujący i kojący zapach, np. w trakcie wieczornej kąpieli, może być strzałem w dziesiątkę, który znacznie poprawi nam humor. Co ciekawe, tego rodzaju olejki świetnie też odświeżą powietrze w mieszkaniu i nawilżą je – weź pod uwagę, że jesienią zaczyna się okres grzewczy, przez co łatwo w pomieszczeniach robi się duszno i nieprzyjemnie.

Co doda nam energii?

Ospałość, zniechęcenie i brak motywacji do aktywności fizycznej to typowe zachowania, które przejawiamy właśnie jesienią. Kiedy za oknem pada rzęsisty deszcz, wieje silny wiatr, a temperatury nie sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, najchętniej oglądamy TV. Olejki, które pobudzą nas do działania to wszystkie z serii cytrusowych: cytrynowy, limetkowy, grejpfrutowy, pomarańczowy, mandarynkowy. Niektóre zawierają również nieco słodkawą nutę, która doskonale zniweluje zaduch ogrzewanego wnętrza. Co ważne, wszystkie wymienione olejki eteryczne można również bezpiecznie stosować w ramach aromaterapii w pokoikach dziecięcych. Innymi słowy, olejki eteryczne świetnie sprawdzają się nie tylko pod kątem dorosłych, ale również maluchy mogą kurować się dzięki nim.

Olejki eteryczne na pierwsze, jesienne infekcje

Okazuje się, że olejki eteryczne są doskonałym sposobem nie tylko w celu stworzenia klimatycznego zapachu w domu. Od wieków korzysta się z ich dobrodziejstw również w ramach kuracji zdrowotnych. Wiele olejków ma wszechstronne działanie. Wiele z nich radzi sobie doskonale z jesiennymi infekcjami, na które właśnie o tej porze roku jesteśmy narażeni najbardziej.

Na choroby górnych dróg oddechowych i nieżyt nosa polecane są inhalacje z olejku sosnowego i tymiankowego. Przyda się również aromaterapia z wykorzystaniem olejku eukaliptusowego – jego świeży zapach udrożni drogi oddechowe. Bóle mięśni w stanach grypowych szybko zwalczy natomiast ciepły kompres z olejkiem goździkowym, manuka oraz z białego drzewa herbacianego. Wymienione olejki działają dodatkowo przeciwzapalnie i antyseptycznie.

Pamiętajmy, by wybierać tylko olejki wiadomego pochodzenia, najlepszej jakości i bez syntetycznego składu. Takie, które były transportowane i magazynowane zgodnie z przyjętymi normami. Inaczej mogą nie wykazywać dobroczynnych właściwości, na których nam zależy, planując zakup eterycznych olejków.

Lost Password