Beta alanina – czy warto ją stosować chodząc na siłownię?

Fitness

Sportowcom, a przede wszystkim kulturystom zależy na znacznym przyroście masy mięśniowej. Poza treningami, stosują, więc różnego rodzaju suplementy diety, jak słynna beta alanina. Czy faktycznie działa ona wspomagająco i warto ją stosować dla uzyskania większych mięśni? Podpowiadamy.

Czym jest beta alanina?

To nic innego jak aminokwas, który ma swój ważny udział w budowie białek. Jej zaletą jest fakt, że została bardzo dokładnie przebadana w wielu ośrodkach badawczych, dzięki czemu wiemy o niej naprawdę dużo.

Badania te potwierdziły jednoznacznie, że beta alanina:

  • wpływa na zwiększenie wydolności organizmu,
  • zwiększa wytrzymałość,
  • daje wymierne efekty podczas budowy masy mięśniowej.

Aminokwas ten zwiększa poziom karnozyny w mięśniach, co korzystnie wpływa na przyrost samych mięśni. Co ciekawe, reguluje również równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Badania wykazały, że wydolność organizmu wzrasta aż o kilkanaście procent na skutek regularnego przyjmowania beta alaniny przez miesiąc czasu. Ogólna dawka suplementu powinna wynosić około pięciu gramów na dobę. Po jego przyjęciu może pojawić się specyficzne mrowienie na skórze lub pieczenie, co oznacza, że aminokwas rozpoczyna swoje działanie i aktywuje receptory nerwowe. Jeśli uczucie to jest nieprzyjemne i powoduje duży dyskomfort, wówczas można zdecydować się na zmniejszenie mniejszej dawki. Przy regularnym stosowaniu beta alaniny zwiększa się znacznie siła mięśni, a co za tym idzie trening jest dłuższy i o wiele bardziej wydajny.

Czy beta alanina jest bezpieczna dla zdrowia sportowca?

Wiele osób sceptycznie podchodzi do suplementów oferowanych kulturystom w celu zwiększenia masy mięśniowej i przyspieszenia ich budowy. Przeprowadzane liczne badania kliniczne nie wykazały żadnych skutków ubocznych stosowania veta alaniny. Jest ona uważana za bardzo skuteczny suplement diety, ale należy mieć na uwadze, że nie wiemy, jakie skutki może wywołać długotrwałe przyjmowanie aminokwasu (powyżej roku). Chcąc zachować wszelkie środki ostrożności, suplement należy przyjmować tylko w zalecanych dawkach i nie przekraczać ich wysokości. Poza tym, beta alanina powinna pochodzić ze sprawdzonego źródła, najlepiej od renomowanego producenta. Można ją przyjmować również z innymi suplementami diety, jednak najlepiej poradzić się lekarza rodzinnego lub doświadczonego trenera, aby nie przyjmować suplementów, które wykluczają się lub mogą zwiększać wzajemnie swoje działanie. Na pewno suplement jest uznawany za w pełni bezpieczny i rekomendowany jako naturalny sposób na zwiększenie wydolności organizmu i przyrost masy mięśniowej.

Lost Password