Obturacyjny bezdech senny jest poważną chorobą. Wiąże się on z niedotlenieniem organizmu. W nocy mięśnie górnych dróg oddechowych rozluźniają się. Jest to przyczyną zapadania się podniebienia miękkiego i języczka. Wówczas powietrze nie może przepłynąć swobodnie przez drogi oddechowe. Niedotleniony organizm wybudza się, aby nabrać powietrza. Takie epizody niedotlenienia w czasie snu mogą powtarzać się wielokrotnie.
Bezdech senny – przyczyna powstawania
Udowodniono, że bezdech senny wiąże się z występowaniem wielu poważnych schorzeń. Prawdopodobnie jest przyczyną części z nich. Bezdech senny często występuje u osób cierpiących na cukrzycę. Zwiększa on także ryzyko wystąpienia chorób serca, ponieważ zwykle towarzyszy mu nadciśnienie tętnicze. Ryzyko zawału serca jest czterokrotnie wyższe u osób cierpiących na bezdech senny. Wysokie jest także ryzyko udaru. Bezdech senny wiąże się także z otyłością, a u mężczyzn bardzo często z zaburzeniami erekcji. Leczenie bezdechu sennego jest konieczne. Nie należy lekceważyć tego schorzenia, mimo że na pierwszy rzut oka jego konsekwencjami wydają się tylko chrapanie, ból głowy i zmęczenie w ciągu dnia. Zaburzenia snu spowodowane niedotlenieniem pociągają za sobą dużo poważniejsze konsekwencje.
Aparaty CPAP
Za najskuteczniejszą metodę jest uważane stosowanie aparatów CPAP wytwarzających stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Wtłaczanie powietrza zapobiega zapadaniu się miękkich tkanek, nie dochodzi więc do przerwy w dopływie tlenu. Aparaty CPAP składają się z pompy tłoczącej powietrze i maski. Warto wybrać urządzenie wysokiej jakości, np. aparat cpap Philips Respironics. Jest to sprzęt, który dzięki zaawansowanej technologii wykrywa zaburzenia w rytmie oddychania i sam oszacowuje potrzebną wartość ciśnienia wtłaczanego powietrza. To urządzenie zapisuje, analizuje i przechowuje dane, dzięki czemu możliwe jest śledzenie przebiegu terapii.