Palce trzaskające to wada anatomiczna, stanowiąca efekt przebytego stanu zapalnego pochewek ścięgnistych i troczków zginaczy. Są to specjalne struktury, odpowiadające za ruch mięśni zginaczy palców. Pogrubienie/zwężenie pochewki skutkuje zaburzeniem poślizgu ścięgna i prowadzi do upośledzenia ruchu palca. Schorzenie dotyczy przede wszystkim mięśnia zginacza długiego kciuka, jak również zginaczy powierzchniowych palców. Przytrafia się najczęściej osobom w średnim wieku (40-60 r.ż.).
Przyczyny choroby
Przyczyny rozwoju schorzenia nie są do końca znane. Za czynniki prowadzące do jego powstania uznaje się m.in. urazy mechaniczne oraz przeciążenia mięśni, typowe dla osób operujących palcami w czasie codziennej pracy – klikania na klawiaturze czy gry na instrumentach. Palcom trzaskającym mogą też sprzyjać schorzenia reumatologiczne oraz takie dolegliwości jak dna moczanowa czy cukrzyca.
Podstawowe objawy
Głównym objawem choroby jest ból podczas zginania palca. Przejawia się on charakterystycznym ,,przeskakiwaniem” i trzaskaniem ścięgna. Do pozostałych objawów zalicza się m.in. opuchliznę i zaczerwienie skóry palca, blokowanie, a nawet trwałe usztywnienie (w zaawansowanym stadium). W okolicy pogrubionego troczka da się wyczuć wyraźny guzek, który wpływa na zmniejszenie ruchliwości.
Diagnostyka
Zdiagnozowanie palca trzaskającego wymaga specjalistycznych badań USG/RTG. Użyteczny okaże się również standardowy wywiad lekarski. Specjalista może poprosić pacjenta o wykonanie prostego ćwiczenia z zaciśnięciem pięści, które pozwoli na wnikliwą obserwację ruchu przeskakującego ścięgna.
Leczenie zachowawcze
Sposób leczenia choroby zależy od stopnia jej rozwoju. Na wczesnym etapie skuteczna może okazać się fizjoterapia. Obecność stanów zapalnych wymusza użycie leków niesteroidowych (doustnych lub w formie zastrzyku) oraz sterydów podawanych iniekcyjnie.
Leczenie chirurgiczne
Najskuteczniejszą metodę likwidacji schorzenia stanowi zabieg operacyjny, polegający na uwolnieniu ścięgien mięśnia zginacza palców.
Zabieg chirurgiczny jest rekomendowany w przypadku pacjentów, u których leczenie zachowawcze nie przyniosło rezultatów, dolegliwość obejmuje kilka palców, a stan zapalny utrzymuje się przez wiele miesięcy – objaśnia dr Jerzy Chęciński, specjalista z zakresu chirurgii estetycznej i chirurgii ręki.
Przebieg i efekty zabiegu chirurgicznego
W czasie zabiegu, chirurg przecina najbardziej zwłókniałe tkanki i oczyszcza ścięgno. Ryzyko powikłań pooperacyjnych jest minimalne. Udanie przeprowadzona operacja poprawia funkcje dłoni i umożliwia szybki powrót do wykonywania codziennych czynności. Warunkiem odzyskania pełnego zakresu ruchomości jest przebycie rehabilitacji.