Chrypka – mały, duży problem

Zdrowie

Chrypka to nieprzyjemne uczucie piekącego gardła dobrze znane praktycznie każdemu z nas. Wielu traktuje ją jako przejściowy stan nadwyrężania gardła. Czy jednak chrypka oznacza faktycznie brak powodu do niepokoju?

Czym jest i skąd się bierze chrypka?

Popularną chrypką nazywamy uczucie szorstkiego i wyschniętego gardła, które objawia się chropowatością, problemami z przełykaniem oraz bólem w trakcie mówienia. Innym charakterystycznym objawem dla tego stanu jest wrażenie drapania w gardle. Nie obejdzie się też bez zmiany barwy głosu na niższą. Mówimy wtedy o chrypliwym brzmieniu.

Dolegliwość jest najczęściej wynikiem intensywnego używania gardła – czy to poprzez głośne mówienie (krzyk), zachłyśnięcie się zimnym powietrzem lub łapczywe picie schłodzonych napojów. Najczęściej objawy znikają równie szybko jak się pojawiły. Istnieją jednak przypadki, w których chrypka utrzymuje się dłużej. Utrzymujące się ponad cztery tygodnie symptomy powinny niepokoić i być powodem do udania się do lekarza pierwszego kontaktu. Przedłużający się stan podrażnionego gardła może bowiem oznaczać, że przyczyna problemu jest znacznie bardziej skomplikowana. Uporczywa chrypka może być rezultatem poważniejszego schorzenia – zapalenia krtani, uszkodzenia nerwów krtaniowych, pojawienia brodawczaków na strunach głosowych, zapalenia nagłośni, wystąpienia polipów i guzków na krtani, a nawet zmian nowotworowych w gardle lub krtani. Problem ten mogą zgłaszać też palacze oraz osoby przebywające w otoczeniu zanieczyszczonego, zapylonego powietrza. W niektórych przypadkach źródeł opisywanej dolegliwości należy szukać poza okolicą gardła – refluks żołądkowo-przełykowy, alergia lub niedoczynność tarczycy.

Naturalne sposoby leczenia chrypki

Krótkotrwałą chrypkę można skutecznie leczyć domowymi sposobami bez konsultacji ze specjalistą. Pierwszorzędnym sposobem na uśmierzanie dolegliwości będzie nawilżanie powietrza, szczególnie istotne w okresie grzewczym i latem, kiedy jesteśmy narażeni na spędzanie długich godzin w towarzystwie wysuszających powietrze klimatyzatorów. Nawilżać należy także gardło, najlepiej wodą mineralną w temperaturze pokojowej z dodatkiem miodu lipowego, soku z cytryny lub syropu malinowego. Zaleca się również aplikowanie syropu z cebuli. Skoro o napojach mowa, to na chrypkę będą także przydatne pitne wywary. Dobrze w tej roli sprawdzą się napar z lipy, rumianku, siemienia lnianego lub dzikiej róży. Ważnym punktem w terapii są także płukanki. Tu znów niezastąpione będą dary natury – susz szałwii, tymianku, podbiału czy rumianku. Jako płukankę można stosować również roztwór wody z sodą oczyszczoną. Alternatywą dla płukania gardła mogą okazać się inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, np.: sosnowego lub eukaliptusowego.

Suplementy diety na ból gardła

Jednak powyższe metody to nie jedyne sposoby, by skutecznie i szybko rozprawić się z objawami chrypki. Dla osób, które nie mają czasu na to, by własnoręcznie przygotowywać naturalne specyfiki, zaleca się stosowanie suplementów diety na gardło dostępnych w każdej aptece. Szczególnie polecane są te bazujące na ekstraktach z ziół. Jednym z nich jest Gardimax herball. To pastylki do ssania zawierające wyciągi z szałwii, lipy, rumianku, prawoślazu, tymianku i maliny wzbogacone dodatkowo dawką witaminy C oraz cynkiem. Przyjmowanie Gardimax herball szybko oswobodzi Cię z gardłowych problemów i będzie skuteczną profilaktyką przeciw chrypie. Innymi sposobami na rozprawienie się z chrypką mogą okazać się tabletki do ssania zawierające substancje lecznicze lub leki w formie aerozolu. Osobom borykającym się z uczuciem przesuszonego gardła poleca się również picie syropów.

Jeśli powyżej wspomniane metody leczenia okażą się nieskuteczne, a chrypka z biegiem czasu nie będzie ustępować, należy zgłosić się do lekarza, by zweryfikować jej przyczynę. Może się bowiem okazać, że nie jest to zwykłe przeciążenie gardła, a rezultat znacznie poważniejszej choroby.

Lost Password