Do czego organizm potrzebuje l-glutaminy

Fitness

Ta substancja stanowi 70 procent wszystkich aminokwasów, które składają się na budulec ludzkiego organizmu. L-glutamina jest wytwarzana w niemalże wszystkich komórkach, ale tylko z tkanki tłuszczowej, płuc i mięśni szkieletowych bywa dostarczana do reszty organizmu.

Najwięcej – ponad 50 procent tej produkcji trafia do mózgu. Bez niej nie będą działać prawidłowo również jelita, wątroba czy limfocyty. L-glutamina wpływa na wydzielanie hormonu wzrostu oraz spalanie tłuszczu. To prawdziwe paliwo energetyczne dla całego organizmu, bez którego trudno sobie wyobrazić jego funkcjonowanie. Najbardziej widoczne jest to dzięki uniwersalnemu charakterowi tej substancji, którą odnajdziemy w najdalszych zakątkach ludzkiego ciała.

L-glutamina – aminokwas do zadań specjalnych na czas skomplikowanych procesów w organizmie

Choć kojarzy się głównie z suplementem dla ćwiczących na siłowni, jej uniwersalne zastosowanie pozwala na przyjmowanie dodatkowych porcji wówczas, gdy potrzebna jest poprawa stanu funkcjonowania dowolnego odcinka organizmu. Na przykład coraz więcej wiadomo o zbawiennej roli jaką l glutamina odgrywa podczas leczenia rozległych oparzeń, gdy organizm walczy o likwidację ogromnych spustoszeń i wkłada wiele wysiłku w gojenie się powierzchni ciała. Syntetyczna l-glutamina pozwala na prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych, a zwłaszcza wątroby i jelit w czasie rekonwalescencji.

Co robi l-glutamina w naszym ciele? Łatwiej będzie wymienić, czym się nie zajmuje

Poza tym ten aminokwas jest czynnikiem niezbędnym do utrzymania wielu prawidłowych procesów wewnątrz organizmu. Wpływa na regulację temperatury ciała, kontroluje pH, ciśnienie krwi, nasycenie tlenem, poziom dwutlenku węgla czy prawidłową objętość wszystkich płynów ustrojowych. Dodajmy do tego dwie niezwykłe właściwości. L-glutamina nie tylko dostarcza paliwa energetycznego, ale jednocześnie hamuje przyrost ilości cukru wtedy, gdy ten niebezpiecznie się podwyższa. Oprócz dobroczynnego działania na rzecz gojenia ran posiada jeszcze umiejętność regeneracji mikrowłókien mięśniowych. Dlatego może okazać się niezastąpioną suplementacją po wielkim wysiłku fizycznym, na przykład przy uprawianiu wyczynowego sportu.

Lost Password