Czerniak – nowotwór złośliwy skóry

Zdrowie

Czerniak zaliczany jest do grupy najbardziej niebezpiecznych nowotworów. W większości przypadków jest dość oporny na dostępne na rynku medycznym metody leczenia i choroba bardzo szybko postępuje w formie przerzutów do innych organów. Rokowanie w dużej mierze zależy szybkiego zdiagnozowania i podjęcia leczenia.

Jak podają statystyki czerniak jest nowotworem złośliwym skóry, który atakuje ludzi rasy białej. W Europie średnio na sto tysięcy osób u dziesięciu może pojawić się zachorowanie. Czerniak rozwija się z melanocytów czyli komórek barwnikowych, których zadaniem jest wytwarzanie i magazynowanie melaminy. Ponieważ melamina występuje nie tylko w tkance skórnej, czerniak może rozwijać się również w błonach śluzowych jamy ustnej, w odbytnicy, a nawet siatkówce oka.
Ostatnie badania wskazują, że czerniak nie jest chorobą dziedziczną choć istnieje dość duże prawdopodobieństwo jego wystąpienia u kilku członków tej samej rodziny.

Co wpływa na rozwój czerniaka?

Rozwój czerniaka aktywować może długotrwale podrażnienie skóry i jej urazy oraz nadmierna ekspozycja słoneczna.
Na czerniaka w pierwszej kolejności chorują osoby rasy białej, które szczególnie w dzieciństwie narażane były na nadmierną ekspozycję słoneczną. Ponieważ źródło rozwoju czerniaka stanowią melanocyty na niebezpieczeństwo zachorowania narażone są również osoby, u których występują wrodzone zmiany barwnikowe, oraz u których występuje duża ilość nawet niewielkiej wielkości znamion.

Objawy czerniaka

Ten jeden z najniebezpieczniejszych nowotworów złośliwych skóry najczęściej rozwijają się w znamionach barwnikowych. Niepokojącym objawem jest zwiększanie się ich wielkości oraz podpłynięcie cieczą ich podstawy. Zmiana zabarwienia, kształtu oraz świąd wokół znamienia to sygnały, których nie wolno absolutnie bagatelizować i trzeba natychmiast udać się do lekarza. Również pojawienie się nowych znamion na dotąd niezmienionej skórze powinny być sygnałem do skonsultowania się z lekarzem szczególnie gdy mają niesymetryczny kształt, nieostre granice, czerwoną obwódkę i różne zabarwienie.

Profilaktyka przeciw czerniakowi

W przypadku pojawienia się niepokojących znamion na skórze lekarze zlecają ich natychmiastowe usunięcie razem z odpowiednim marginesem okalającej ich tkanki skórnej. Nie zleca się wykonywania ich biopsji, która może spowodować przemianę łagodnej zmiany skórnej w złośliwą postać czerniaka. Usunięte znamię poddawane jest badaniu histopatologicznemu w celu sprawdzenia czy w obrębie usuniętej tkani nie rozwijają się komórki rakowe co wyklucza kontynuację dalszego leczenia. Właśnie z tego powodu nie zaleca się usuwania nawet łagodnej postaci znamion poprzez laseroterapię bądź krioterapię.

Ponieważ jedną z przyczyn pojawiania się czerniaka jest nadmierna ekspozycja słoneczna warto pamiętać o rozsądnym korzystaniu z kąpieli słonecznych. Osoby, na których skórze widoczne są wszelkiego rodzaju znamiona i te o bardzo jasnej karnacji powinny bezwzględnie przestrzegać zakazu eksponowania skóry na słońce i korzystania z usług solarium. W celu należytego zabezpieczenia tkanki skórnej przed niebezpiecznymi promieniami słońca należy stosować kremy z wysokim filtrem UVA i UVB. W przypadku dzieci zalecane jest stosowanie tak zwanych blokerów czyli preparatów, które całkowicie chronią skórę przed słońcem.

Odpowiednia profilaktyka oraz szybka diagnoza i podjęcie leczenia mogą zahamować rozwój choroby i w niektórych przypadkach nawet uratować nasze życie. Jeśli zauważysz niepokojące objawy opisane w artykule powinieneś odwiedzić gabinet dermatologiczny.

Lost Password