Ciecierzyca, czyli popularna cieciorka posiada tak wiele właściwości zdrowotnych, że nie jest dziwne, iż coraz częściej gości na polskich stołach. Przede wszystkim, jest ogromną skarbnicą białka, eliminuje zaparcia i sprzyja osobom odchudzającym się. Groch włoski obniża ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu.
Właściwości jednej ze zdrowszych roślin strączkowych
Wymienione na wstępie właściwości cieciorki w pełni przekonują do tego, by uwzględnić ją we własnej diecie. Generalnie, wyróżnia się dwa rodzaje ciecierzycy. Pierwszym jest kabuli, którego ziarna są duże i mają kremową barwę. Druga odmiana to desi, gdzie ziarenka są małe i mogą przybierać różne barwy. Każdy z tych rodzajów ma nieco słodkawy smak, z orzechową nutą. Ciecierzyca najczęściej w krajach arabskich wykorzystywana jest do przygotowywania humusu oraz falafeli. Warto wspomnieć o tym, że ciecierzyca ma dosyć niski indeks glikemiczny, także mogą ją również spożywać diabetycy.
Zawarty w ciecierzycy błonnik stabilizuje poziom cukru we krwi, obniżając tym samym wchłanianie węglowodanów. Przygotowanie ciecierzycy nie jest skomplikowane. Jeśli kupi się ją w sklepie internetowym Kupiec.pl, promującym zdrową żywność to należy namoczyć ją w wodzie z łyżeczką sody oczyszczonej na 10 do 12 godzin. Jeśli chcemy zjeść ją surowo, to namoczyć będzie ją trzeba na około 24 godziny. Następnie ciecierzycę należy odcedzić, wrzucić do wrzącej wody i gotować pod przykryciem do czasu aż nasiona będą miękkie. Najczęściej trwa to około 1,5 godziny. Niektórzy dietetycy zalecają, by wodę w trakcie gotowania zmieniać kilka razy, ze względu na zanieczyszczenia.
Przepisy na dania z ciecierzycą
Poza wspomnianym humusem i falafelem z cicierzycy można przygotować odżywczą zupę, pasztet, czy kotleciki. Sprawdza się także jako farsz do pierogów bądź do krokietów lub jako dodatek do sałatek. Popularność ciecierzycy stale rośnie, w związku z czym nie spożywają jej już tylko wegetarianie, ale i wszystkie osoby świadome tego, jak ważna jest zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta.