Czym jest ciecierzyca?

Żywienie

Ciecierzyca, czyli popularna cieciorka posiada tak wiele właściwości zdrowotnych, że nie jest dziwne, iż coraz częściej gości na polskich stołach. Przede wszystkim, jest ogromną skarbnicą białka, eliminuje zaparcia i sprzyja osobom odchudzającym się. Groch włoski obniża ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu.

Właściwości jednej ze zdrowszych roślin strączkowych

Wymienione na wstępie właściwości cieciorki w pełni przekonują do tego, by uwzględnić ją we własnej diecie. Generalnie, wyróżnia się dwa rodzaje ciecierzycy. Pierwszym jest kabuli, którego ziarna są duże i mają kremową barwę. Druga odmiana to desi, gdzie ziarenka są małe i mogą przybierać różne barwy. Każdy z tych rodzajów ma nieco słodkawy smak, z orzechową nutą. Ciecierzyca najczęściej w krajach arabskich wykorzystywana jest do przygotowywania humusu oraz falafeli. Warto wspomnieć o tym, że ciecierzyca ma dosyć niski indeks glikemiczny, także mogą ją również spożywać diabetycy.

Zawarty w ciecierzycy błonnik stabilizuje poziom cukru we krwi, obniżając tym samym wchłanianie węglowodanów. Przygotowanie ciecierzycy nie jest skomplikowane. Jeśli kupi się ją w sklepie internetowym Kupiec.pl, promującym zdrową żywność to należy namoczyć ją w wodzie z łyżeczką sody oczyszczonej na 10 do 12 godzin. Jeśli chcemy zjeść ją surowo, to namoczyć będzie ją trzeba na około 24 godziny. Następnie ciecierzycę należy odcedzić, wrzucić do wrzącej wody i gotować pod przykryciem do czasu aż nasiona będą miękkie. Najczęściej trwa to około 1,5 godziny. Niektórzy dietetycy zalecają, by wodę w trakcie gotowania zmieniać kilka razy, ze względu na zanieczyszczenia.

Przepisy na dania z ciecierzycą

Poza wspomnianym humusem i falafelem z cicierzycy można przygotować odżywczą zupę, pasztet, czy kotleciki. Sprawdza się także jako farsz do pierogów bądź do krokietów lub jako dodatek do sałatek. Popularność ciecierzycy stale rośnie, w związku z czym nie spożywają jej już tylko wegetarianie, ale i wszystkie osoby świadome tego, jak ważna jest zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta.

Lost Password