Czym jest pantomogram zębów?

Badania

W trakcie wielu procedur dentystycznych niezbędne jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Jak przebiega to badanie i czy trzeba się do niego jakoś specjalnie przygotowywać?

Pantomogram zębów

Pantomogram to zdjęcie rentgenowskie zębów, które wykonuje się przy użyciu specjalnego aparatu, zwanego pantomografem. Zastosowanie tego sprzętu pozwala na uzyskanie dokładnego zdjęcia, na którym widoczne są wszystkie zęby górne i dolne, a także te, które są zatrzymane (na przykład zęby mądrości). Pantomogram uwidacznia także wszystkie tkanki otaczające zęby.

Kiedy stosuje się zdjęcie pantomograficzne?

Zdjęcie pantomograficzne jest zalecane przez stomatologów w różnych sytuacjach, zwłaszcza przed podjęciem planowanego leczenia protetycznego, implantologicznego czy ortodontycznego. Pantomogram wykonuje się także w trakcie diagnozowania chorób przyzębia czy torbieli. Dzięki temu zdjęciu sprawdzić można jakość wypełnień, a także sprawdzić czy w trakcie ekstrakcji zostały usunięte korzenie.

Jak przebiega badanie?

Wykonanie zdjęcia pantomograficznego jest proste i bezbolesne. Pacjent musi jedynie zdjąć metalowe elementy z okolic twarzy (kolczyki, naszyjniki), a także ubrać ołowiany fartuch chroniący przed promieniowaniem. Następnie należy ustawić się przed pantomografem i odczekać kilkanaście sekund. Osoba przeprowadzająca badanie powie nam, kiedy możemy się poruszać. W czasie badania pantomograficznego wykorzystywane jest promieniowanie RTG, jednak w niewielkiej dawce. Należy jednak pamiętać o tym, by powiedzieć osobie badającej o ciąży bądź o podejrzeniu ciąży, by zastosowała zwiększone środki ostrożności.

W wielu gabinetach i klinikach dentystycznych coraz częściej istnieje możliwość wykonania badania pantomograficznego na miejscu, bez konieczności szukania laboratorium, wykonującego takie badania. Dzięki temu skraca się proces leczenia, a pacjent jest diagnozowany i leczony w sposób kompleksowy. Jest to także rozwiązanie bardzo wygodne dla pacjenta, dzięki któremu oszczędza swój czas.

Lost Password