Zapalenie miazgi zęba wymaga leczenia kanałowego, które kiedyś było wyjątkowo nieprzyjemne. Współczesne gabinety stomatologiczne wyposażone są w nowoczesny sprzęt, który pozwoli znacznie ograniczyć bolesność zabiegu i nieprzyjemne odczucia pacjenta. Pamiętajmy, że im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym szybciej pozbędziemy się problemu.
Wskazania do leczenia kanałowego
Nieleczona zmiana próchnicza wynika w głębokie warstwy zęba. Zmiany najpierw dotyczą zębiny, a następnie przedostają się do miazgi zęba. Bakterie rozmnażają się wywołując stan zapalny zęba. Ostre zapalenie zęba objawia się bardzo silnym bólem, który może trwać godzinami. Ból będzie się nasilał podczas picia gorących napojów lub jedzenia słodyczy. Ten etap choroby to konieczność wykonania leczenia kanałowego. Zbyt późna reakcja może doprowadzić do martwicy zęba.
Leczenie kanałowe: na czym polega?
Podczas stawiania diagnozy stomatolog w Kaliszu wykona prześwietlenie zęba. Badanie pozwoli ustalić skalę uszkodzenia i dokonać oceny szansy uratowania zęba. Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe, które zniweluje ból i zapewni komfort pacjentowi. Stomatolog usunie zakażoną miazgę, ukształtuje kanały i je oczyści. Następnie przyjdzie czas na szczelne zamknięcie kanałów za pomocą materiału wypełniającego. Leczony ząb oddziela się za pomocą specjalnej klamry od pozostałych zębów. Pozwoli to zachować sterylność zabiegu. Współcześnie leczenie kanałowe przeprowadzane jest nawet podczas jednej wizyty. Nowoczesne metody pozwalają uratować ząb, który kiedyś zostałby usunięty. W niektórych przypadkach konieczne okaże się wykonanie zatrucia zęba, a kolejne etapy leczenia wykonuje się po 7-14 dniach.
Wybór dobrego specjalisty
Jeszcze kilka lat temu leczenie kanałowe wymagało kilku wizyt u dentysty. Nowoczesne metody zapewniają obecnie przeprowadzenie całego zabiegu podczas jednej wizyty. Początek wizyty to diagnostyka, która obejmuje wywiad z pacjentem i wykonanie zdjęcia RTG. Lekarz wykona także znieczulenie dopasowane do indywidualnych predyspozycji pacjenta. Wybór profesjonalnego stomatologa to przede wszystkim pewność postawienia prawidłowej diagnozy, która jest kluczowa w leczeniu uzębienia. Nowocześnie wyposażony gabinet to gwarancja pełnego komfortu i bezpieczeństwa podczas zabiegu. Lekarz oraz personel medyczny zadbają o dobre samopoczucie pacjenta podczas całego procesu leczenia. Doświadczony stomatolog udzieli także wszelkich informacji i opowie o pełnym przebiegu leczenia. Pacjent w razie potrzeby będzie mógł zadać dodatkowe pytania, a wiedza lekarza rozwieje wszelkie obawy.