Czym zajmuje się podologia?

Zdrowie

Podologia to stosunkowo młoda jeszcze dziedzina medycyny, która zajmuje się przede wszystkim różnymi chorobami stóp, ich pielęgnacją oraz profilaktyką. Wielu podologów specjalizuje się również w stawie skokowo-goleniowym. W Polsce podologia nie jest jeszcze aż tak bardzo popularna jak za granicą, ale z roku na rok powstaje coraz więcej gabinetów. Niestety, ludziom czasami ciężko jest przełamać wstyd i udać się do takiego specjalisty. Zupełnie niepotrzebnie.

Kiedy warto iść do podologa?

Do takiego specjalisty należy udać się przede wszystkim wtedy, gdy mamy jakieś problemy związane ze stopami, np. grzybicę, odciski, brodawki, deformacje stóp itd. Podolog zajmuje się również paznokciami od stóp, toteż jeśli cierpimy np. na wrastający paznokieć, również powinniśmy się udać właśnie do niego. Podologom nieobce jest także leczenie odleżyn, leczenie nadpotliwości, łagodzenie objawów związanych z cukrzycą. Oczywiście nie oznacza to, że tylko w przypadku chorób możemy odwiedzić taki gabinet. Specjaliści bowiem bardzo chętnie doradzają w zakresie odpowiedniej pielęgnacji stóp oraz profilaktyki. Czasami wielu schorzeń można łatwo uniknąć, o ile tylko odpowiednio dba się o stopy, higienę, ostrożność na basenach itp. Oprócz tego podolog chętnie pomoże również w przypadku pękających pięt, dokuczliwych ran na stopach, krwiaków podpaznokciowych, konieczności dobrania odpowiednich wkładek do butów, dezynfekcji obuwia.

Zabiegi wykonywane w gabinecie podologicznym

Wbrew pozorom podolog może wykonać całkiem sporo zabiegów. Do najczęstszych należy usuwanie kurzajek, brodawek oraz odcisków. Zazwyczaj trwa to bardzo krótko, a jest niezwykle skuteczne. Po co męczyć się z samemu z usuwaniem odcisków, skoro podolog zrobi to naprawdę profesjonalnie. Oprócz tego w gabinecie podologicznym można wykonać np. trwałe malowanie paznokci oraz ponadto ich oszlifowanie. W ofercie często pojawiają się różnego rodzaju terapie, chociażby związane z rekonstruowaniem płytki paznokciowej. Podolog może również założyć ortezę, odpowiedni opatrunek, odciążenie, amortyzację itp. Jak widać, może pomóc w naprawdę wielu przypadkach, więc nie ma na co czekać, warto zgłosić się do niego jak najszybciej.

Lost Password