Jak dbać o zęby nosząc aparat ortodontyczny?

Zdrowie

Zęby z aparatem ortodontycznym wymagają specjalnej opieki. Nic w tym dziwnego. Prostowanie to długotrwały proces, którego efektem mają być piękne zęby. Aparat jest świetnym siedliskiem dla bakterii oraz kamienia nazębnego. Konieczne jest, więc zrobienie wszystkiego, co możliwe żeby zapobiec próchnicy. W końcu, co nam po prostych zębach, jeśli będą zepsute. Jest też spore ryzyko kłopotów z nieświeżym oddechem oraz krwawieniem dziąseł. Jak ich uniknąć?

Mycie zębów

Najważniejszym elementem higieny jest mycie zębów. Niezbędne minimum to dwa razy na dobę. Jeszcze lepiej, myć zęby po każdym posiłku. Ważne jest też by do higieny nie używać zwykłej szczoteczki do zębów. Powinno stosować się ich aż dwie – jedną o prostokątnym kształcie i wycięciem do czyszczenia zamków oraz drugą, ze spiczastym zakończeniem. Myciu należy poświęcić sporo czasu. Koniecznie trzeba upewnić się, że wszystkie przestrzenie międzyzębowe oraz klamry aparatu zostały porządnie oczyszczone.

Higieną powinno się uzupełnić dokładnym nitkowaniem przestrzeni międzyzębowych oraz wypłukaniem ust płynem. Pozwoli to na jak najlepsze oczyszczanie jamy ustnej.

Zamiast tradycyjnej szczoteczki, można wybrać szczoteczkę elektryczną. Powinna ona jednak mieć specjalną główkę. Jej działanie należy wesprzeć irygatorem. Wysyła on strumień wody pod dużym ciśnieniem. Wypłukuje ona zanieczyszczenia, które są pomiędzy zębami. Dobrą alternatywą są nowoczesne szczoteczki soniczne. Nie uszkadzają one konstrukcji aparatu ani nie ranią dziąseł. Posiadając taką szczoteczkę, nie trzeba już używać irygatora. To przydatne urządzenie spokojnie go zastąpi.

Zestaw, który trzeba mieć przy sobie

Osoba z aparatem ortodontycznym zawsze powinna mieć przy sobie kilka rzeczy – obie specjalne szczoteczki, płyn do płukania jamy ustnej oraz nić dentystyczną. Może brzmieć to uciążliwie, ale taki zestaw okaże się niezbędny. Wystarczy zjeść kanapkę, aby uciążliwe kawałki jedzenia utknęły w klamrach aparatu. Nosząc przy sobie swój niezbędnik, można wyczyścić zęby w kilka minut. Dzięki temu zaoszczędzi się wstydu, a przy okazji zapobiegnie próchnicy. Osoby, które cierpią z powodu otarć od aparatu, powinny również nosić przy sobie specjalny wosk. Smaruje się nim części, które powodują uszkodzenia języka lub wewnętrznej strony policzków.

Dieta

W czasie noszenia aparatu ortodontycznego warto też zadbać o odpowiednią dietę. Twarde rzeczy mogą uszkodzić klamry aparatu, kleiste i ciągnące – utkną w nim na długi czas. Oznacza to, że najbezpieczniej jest zrezygnować z krówek, gum do żucia, chipsów i orzechów.

Zrezygnuj z wybielania

Osoby z aparatem ortodontycznym powinny zrezygnować z wybielania zębów. Wszystkie pasty o takim działaniu mogą spowodować wyraźną różnicę w kolorze zębów oraz ich fragmentów, które znajdują się pod aparatem. Skutkiem tego, będzie dość śmieszny efekt, który będzie mógł skorygować wyłącznie profesjonalista. Najłatwiej porównać to zjawisko do opalonej skóry. Ma ona zupełnie inny odcień niż ta, która była ukryta pod odzieżą.

W czasie wizyty u ortodonty

Pamiętaj, aby poprosić specjalistę o ściągnięcie łuku aparatu w czasie każdej wizyty. Pozwoli to na dokładne oczyszczenie powierzchni zębów, która na co dzień znajduje się pod nim. Specjalista, najprawdopodobniej użyje irygatora, który pomoże dobrze oczyścić zęby. Dobry ortodonta doradzi jakich szczoteczek oraz past do zębów powinno się używać, żeby jak najlepiej zadbać o zęby. Lekarzy takich można znaleźć w specjalistycznej klinice Mój Stomatolog w Poznaniu.

Lost Password