Czy dentysta to zawód z przyszłością?

Zdrowie

Rynek pracy w Polsce nieustannie się zmienia. Zawody, które w przeszłości były niezmiernie popularne i zapewniały utrzymanie wielu osobom powoli zanikają, a w ich miejsce pojawiają się inne. Często takie, których przydatności i powszechności nikt nie przewidział.

Ewolucja nie omija branży usług medycznych. Zmiany demograficzne, zmiany stylu życia oraz zmiany oczekiwań pacjentów modyfikują poziom zapotrzebowania na konkretne specjalizacje. Czy dotyczy to również lekarzy stomatologów? I czy jest to zawód z przyszłością?

Doskonalsza profilaktyka

Jednym z argumentów, który zdaniem niektórych mógłby świadczyć o nieuchronnym końcu zapotrzebowania na usługi dentystów, jest rosnący poziom działań profilaktycznych. Prognozują oni, że coraz większa popularność i powszechność podstawowych zabiegów higienicznych doprowadzi do rzadszego występowania chorób zębów i dziąseł. Za przykład podają Szwecję, w której aż u 80 procent nastolatków nie występuje próchnica.

Czy możliwym efektem będzie mniejsze zapotrzebowanie na usługi dentystyczne? Wręcz przeciwnie – pogoń za pięknym uśmiechem to dobra informacja dla stomatologów. Dlaczego?

Zwiększone zapotrzebowanie na zabiegi profilaktyczne

Profilaktyka próchnicy i innych chorób jamy ustnej to nie tylko regularne szczotkowanie, nitkowanie i stosowanie płynów do płukania. Są to czynności bardzo ważne, ale muszą być połączone z regularnymi wizytami u dentysty i profesjonalnymi zabiegami profilaktycznymi. Do zabiegów tych należą:

  • usuwanie kamienia (skaling),
  • usuwanie osadu (piaskowanie),
  • fluoryzacja (lakierowanie zębów).

Lekarze zalecają wykonywanie wyżej wymienionych zabiegów co 6 miesięcy. Stosowanie się do tych zaleceń powoduje minimalizowanie ryzyka występowania próchnicy oraz chorób dziąseł.

W praktyce oznacza to, że większość pacjentów częściej niż dotychczas odwiedza gabinety dentystyczne. Dzięki temu zapotrzebowanie na usługi stomatologiczne zdecydowanie rośnie.

Zwiększone zapotrzebowanie na leczenie ortodontyczne

Zapotrzebowanie na piękny uśmiech to także więcej pracy dla lekarzy ortodontów. Większa część społeczeństwa zmaga się z mniejszymi lub większymi wadami zgryzu. I coraz większa ludzi dotkniętych problemem jest zainteresowana jego wyeliminowaniem.

Na korzystanie z usług ortodontów coraz częściej decydują się dorośli. Panująca przez długie lata opinia, według  której korekta wad zgryzu możliwa jest tylko u dzieci, przeszła do lamusa. Oznacza to pojawienie się zupełnie nowej grupy pacjentów i związanej z tym większej ilości pracy dla lekarzy specjalizujących się w tej dziedzinie.

Wzrost zamożności społeczeństwa

Kolejną dobrą wiadomością dla rynku usług dentystycznych jest wzrost zamożności społeczeństwa. Dzięki temu pacjenci coraz rzadziej rezygnują z wizyty u lekarza stomatologa z powodu braku środków finansowych.

Ważne jest również, że pacjenci są skłonni przeznaczać coraz większą część swoich budżetów na leczenie zębów i dziąseł, zdając sobie sprawę z przykrych konsekwencji zaniechań.

Źródło: Bianco – Dentysta

Lost Password