Diagnostyka płodności- badanie nasienia

Badania

Lekarze przekonują, że badaniu nasienia powinien poddać się w zasadzie każdy mężczyzna myślący o powiększeniu rodziny. Nawet, jeśli okaże się, że wyniki są jak najbardziej w normie, warto sprawdzić, czy mężczyźnie nie grozi spadek płodności lub czy nie należy podjąć kroków w celu jej zwiększenia.

Przygotowanie do badania

Przed badaniem nasienia mężczyzna powinien zachować wstrzemięźliwość seksualną przez okres od 3 do 5 dni. Zbyt krótka przerwa może spowodować, że wynik pokaże zaniżoną liczbę plemników. Natomiast zbyt długa wpłynie na zwiększenie liczebności plemników, ale ich żywotność oraz ruchliwość może być gorsza, niż w rzeczywistości. Przed badaniem trzeba unikać spożywania alkoholu, palenia papierosów i nadmiernego wysiłku fizycznego. Badania spermy nie powinno się również wykonywać podczas terapii antybiotykowej oraz zaraz po jej zakończeniu- należy odczekać co najmniej dziesięć dni. Mężczyzna poddający się badaniu powinien być całkowicie zdrowy, po ewentualnej chorobie powinien odczekać siedem dni.

Normy i relacja parametrów

Jeśli chodzi o badanie nasienia cena cena jest niezbyt wygórowana- wynosi około 70 zł. Normy parametrów, które są obecnie obowiązujące, zostały ustalone przez Światową Organizację Zdrowia w 2010 roku. Wyglądają one następująco:
– liczebność plemników- 15 mln na 1 ml;
– 58% żywych plemników;
– ruchliwość plemników- 32% plemników o ruchu postępowym;
– 4% plemników o prawidłowej budowie;
– pH 7,2;
– objętość wytrysku- 1,5 ml.

Każdy wyższy wynik ponad normę traktowany jako dobry. Przy ocenie wyników nie bierze się pod uwagę poszczególnych wyników, ale określa się relację zachodzącą pomiędzy nimi. Bierze się także pod uwagę zarówno częstotliwość współżycia, jak i okresy wstrzemięźliwości płciowej. Jeśli niektóre parametry znajdują się poniżej normy, nie musi to wcale oznaczać bezpłodności u mężczyzny. Niekiedy wyniki są niejednoznaczne- przy dobrych parametrach próby zapłodnienia są nieudane. Zdarza się, że mężczyźnie udaje się zapłodnić partnerkę nawet jeśli posiadał znaczące zaburzenia parametrów nasienia. Z drugiej strony prawidłowe wyniki nie zawsze gwarantują pewność zapłodnienia i zleca się wtedy dodatkowe, szczegółowe badania. Rozszerzone badanie spermy cena ok. 140 zł pozwala dowiedzieć się, co jest prawdziwą przyczyną problemu. Na jakość nasienia ma wpływ bardzo wiele czynników i czasami zachodzi potrzeba badań kilkukrotnie.

Badanie nasienia przed inseminacją

Przy niskiej jakości nasienia potwierdzonej wcześniejszymi badaniami polecana jest inseminacja cena której to zazwyczaj ponad 700 zł. Ta metoda zapłodnienia stosowana jest przy nasieniu o nieznacznie odbiegających od normy parametrach nasienia oraz przy zbyt małej liczbie i niewystarczającej ruchliwości plemników.

Lost Password