Dlaczego małe dzieci często chorują na zapalenie ucha?

Dziecko

Zapalenie ucha to choroba, która najczęściej dotyczy dzieci w wieku do 3 lat. U starszych dzieci i dorosłych także może występować zapalenie ucha, lecz znacznie rzadziej. Gdy dziecko płacze, ma wysoką gorączkę, wymioty, biegunkę i łapie się za ucho, można podejrzewać zapalenie ucha.

Jakie są przyczyny występowania zapalenie ucha u małych dzieci?

Jedną z przyczyn jest po prostu anatomia- u małych dzieci trąbka słuchowa jest krótka i szeroka, przebiega poziomo, łącząc jamę bębenkową z gardłem. Ujście jamy bębenkowej w gardle jest stale otwarte, dlatego bakterie i wirusy mogą łatwo przenikać w głąb ucha. Znaczy to, że zapalenie ucha często jest następstwem chorób górnych dróg oddechowych.

Około 70% przypadków zapalenia ucha powodują te same bakterie, które są odpowiedzialne za zapalenie gardła i zapalenie krtani. Wirusy są znacznie rzadszą przyczyną tej choroby. Jeśli dojdzie do zapalenia ucha w wyniku działania wirusów, mamy do czynienia z wysiękiem, który stanowi pożywkę dla bakterii. Następstwem tego może być nawet upośledzenie drożności trąbki słuchowej oraz sączenie się wydzieliny z ucha.

Bardzo rzadko zdarza się, że zapalenie ucha jest spowodowane bakteriami, które dostały się do ucha z krwioobiegu lub bezpośrednio z zewnątrz ucha. Czynnikami, które sprzyjają zapaleniu ucha u małych dzieci, są: nieprawidłowości w budowie podniebienia, przerośnięty trzeci migdał, zamykający ujście trąbki słuchowej, wdychanie dymu papierosowego, karmienie butelką.

Jak rozpoznać zapalenie ucha u małego dziecka?

Objawy mogą być łagodne lub bardzo dokuczliwe. Dziecko może łapać się za ucho lub może być po prostu rozdrażnione i płaczliwe. Niepokój może powodować nawet leżenie i ssanie, ponieważ zachodzą wtedy zmiany ciśnienia w uchu środkowym. Poza tym przy zapaleniu ucha często występuje gorączka, nudności, wymioty, zawroty głowy. W wyniku tej choroby może dojść także do przejściowych problemów ze słuchem. Brak reakcji na ciche dźwięki, zwiększanie głośności radia lub telewizora lub głośniejsze mówienie mogą być sygnałem zaburzenia słuchu.

Leczenie

U bardzo małych dzieci zwykle stosowany jest antybiotyk już od samego początku, lecz u starszych dzieci nie jest to konieczne. Zapalenie ucha najczęściej ustępuje samoistnie, wykorzystując jedynie środki przeciwbólowe. Trzeba pamiętać, że nie wolno podawać żadnych leków ani kropli do uszu na własną rękę, diagnozę i leczenie przeprowadza lekarz pediatra lub laryngolog.

Lost Password