Kto i dlaczego najbardziej narażony jest na zapalenie pęcherza moczowego?

Zdrowie

Zapalenie pęcherza moczowego to najczęstsza infekcja w obrębie dróg moczowych. Czasem przebiega łagodnie, a objawy są niemal niezauważalne. Innym razem towarzyszyć mu mogą dolegliwości bólowe, częste oddawanie moczu czy nagłe, nawracające poczucie parcia na pęcherz. Warto wyjaśnić sobie skąd biorą się tego typu infekcje i kogo najczęściej dotyczą.

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego

Drogi moczowe są środowiskiem jałowym. Oznacza to, że u zdrowych osób, w ich obrębie nie występują bakterie. Niestety czasem dochodzi do sytuacji, w których patogeny są w stanie wstecznie przemieścić się wzdłuż cewki moczowej, aż do pęcherza moczowego [1]. Ze względu na anatomiczne predyspozycje, znacznie częściej dochodzi do takiego zjawiska w przypadku kobiet. Wynika to z obecności u pań znacznie krótszej cewki moczowej oraz mniejszej odległości między ujściem cewki a odbytem (dlatego też niezwykle ważna jest higiena okolic intymnych) [1] [2].

Zapalenie pęcherza – częsta dolegliwość u kobiet, ale nie tylko!

W przypadku zakażenia układu moczowego, w tym zakażenia cewki moczowej albo pęcherza moczowego najczęściej dochodzi do występowania tak zwanego bezobjawowego bakteriomoczu. Oznacza to, że w próbkach moczu pacjentki (pobranego w trakcie mikcji albo z nakłucia nadłonowego) obecne są patogenne bakterie, ale nie dochodzi do rozwinięcia żadnych objawów. Jeżeli jednak pojawią się dolegliwości, takie jak umiarkowana gorączka, ból w okolicach pęcherza, trudności z oddawaniem moczu czy poczucie nieopróżnionego pęcherza mimo braku moczu mówimy nie o zakażeniu, ale o zapaleniu pęcherza moczowego [2].

Znacznie rzadziej na zapalenie pęcherza moczowego zapadają mężczyźni, ale jeśli dojdzie do infekcji, to jej przebieg jest zwykle bardziej burzliwy. Dodatkowo mówimy wówczas o tak zwanym powikłanym zakażeniu układu moczowego, co w praktyce oznacza konieczność wykonania szerokiej diagnostyki. Wynika to z tego, że prawidłowo zbudowany układ moczowy mężczyzny (między innymi ze względu na dłuższą cewkę moczową) jest bardzo odporny na takie zakażenia, zatem jego wystąpienie sugeruje np. zmiany w anatomii dróg moczowych [2].

Więcej o różnicach w przebiegu choroby dowiesz się tutaj >>

[1] Interna Szczeklika Mały Podręcznik 2015/2016 pod red. P. Gajewskiego, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków, 2015

[2] http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51947,zakazenie-ukladu-moczowego – data dostępu: 15.05.2017

Lost Password