Troska o zdrowie zwierząt znajduje się w zakresie zainteresowań praktycznie wszystkich posiadaczy czworonogów. Dzięki okresowym badaniom możliwe jest znaczne zredukowanie prawdopodobieństwa zachorowania naszego pupila. Szczególnie istotne jest badanie krwi, albowiem dzięki niemu można łatwo i szybko wykryć potencjalne choroby. Ma ono niezwykle szerokie spektrum zalet, w efekcie czego jest zalecane dla wszystkich posiadaczy zwierząt, którzy pragną utrzymać swoich czworonogich przyjaciół w świetnym zdrowiu.
Co obejmuje podstawowe badanie krwi u zwierząt?
Podstawowe badanie krwi u zwierząt obejmuje nie tylko morfologię, ale również istotne informacje na temat parametrów biochemicznych. Dzięki nim możliwe jest ocenienie prawidłowości funkcjonowania nerek czy wątroby. Co więcej, dzięki podstawowemu badaniu krwi sprawdzony zostaje poziom glukozy u zwierząt. W zakresie podstawowego badania znajdują się też informacje dotyczące elektrolitów czy białka całkowitego. Ważną cechą tego badania krwi jest także fakt, iż ukazuje ono poziom krwinek czerwonych, krwinek białych oraz płytek krwi. Dzięki temu właściciel czworonoga w mgnieniu oka może dowiedzieć się, czy jego pupil cierpi na anemię. Przeprowadzenie nawet podstawowego badania krwi dostarcza nam wielu przydatnych wieści, które nierzadko okazują się kluczowe w leczeniu psa bądź kota.
Przeczytaj więcej na ten temat na https://weterynarzpluto.pl/poradnik/badanie-krwi-u-zwierzat-dlaczego-trzeba-je-wykonywac-regularnie
Kiedy należy wykonać badanie krwi pupila?
Podstawowe badanie krwi u zwierząt powinno być wykonywane relatywnie regularnie. W przypadku starszych zwierząt, które ukończyły 7. rok życia, zalecane jest wykonywanie badań przynajmniej raz na pół roku. Jeżeli jednak jesteśmy posiadaczami młodszego zwierzęcia, a stan jego zdrowia wydaje się optymalny, to i tak warto względnie często korzystać z usług weterynaryjnych. W przypadku młodych zwierząt profilaktyczne badania są zalecane raz na rok lub raz na dwa lata – w zależności od preferencji właściciela. Sprawdzanie jakości krwi naszych pupili warto realizować również przed potencjalnymi zabiegami bądź w sytuacji, gdy zwierzę zachorowało. Szybko przeprowadzone badanie może bowiem sprawić, że właściciel dowie się o ewentualnym stanie zapalnym, który rozwija się w organizmie zwierzęcia.
Długa lista przymiotów badań krwi sprawia, że są one zalecane nie tylko dla chorych, ale również dla zdrowych zwierząt. Sprawdzanie jakości krwi jest bowiem kluczem do utrzymania naszych pupili w nieskazitelnym zdrowiu przez długie lata. Dlatego też badania te są rekomendowane przez niemal wszystkie osoby, które mają w swoim domu chociaż jednego czworonoga.