Dlaczego należy regularnie odwiedzać stomatologa?

Zdrowie

Statystyki obrazujące stan uzębienia Polaków są bezlitosne: pod względem częstotliwości występowania próchnicy oraz chorób przyzębia nasze społeczeństwo znajduje się na niechlubnym, najwyższym miejscu jeżeli chodzi o wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Według większości specjalistów można wyodrębnić dwa podstawowe czynniki, które zdeterminowały taki stan rzeczy. Pierwszym z nich jest usunięcie gabinetów stomatologicznych ze szkół oraz trwające przez kilka lat wyłączenie leczenia stomatologicznego z koszyka świadczeń refundowanych przez budżet państwa. Drugim z czynników jest po prostu bardzo niski poziom społecznej wiedzy nie tylko na temat samych sposobów skutecznej profilaktyki chorób zębów, ale także chociażby w zakresie wiedzy na temat kompetencji lekarza stomatologa czy też możliwych konsekwencji nieleczenia próchnicy oraz chorób przyzębia.

Dlaczego należy regularnie odwiedzać stomatologa?

Statystyki oraz różnego rodzaju dane sondażowe wyraźnie pokazują, że lekarz specjalista stomatolog nadal jest uznawany przez ogromną większość Polaków za kogoś w rodzaju medycznego odpowiednika strażaka. Inaczej mówiąc do dentysty przeważnie udajemy się dopiero wtedy, gdy problem staje się trudny do wytrzymania, czyli w bardzo zaawansowanym stadium choroby próchniczej. Niestety, jest to bardzo poważny błąd. Przede wszystkim, warto pamiętać że ząb, w którym rozwija się choroba próchnicza, to prawdziwe siedlisko bakterii. Ze względu na umiejscowienie, bakterie namnażające się w zębach mogą z łatwością migrować do innych obszarów naszego ciała, nieraz bardzo oddalonych od jamy ustnej. Z tego powodu, do możliwych powikłań nieleczonej próchnicy należą nie tylko infekcje jamy ustnej, ale również stany zapalne żołądka, przełyku a nawet zapalenie osierdzia lub kłębuszków nerwowych.

Drugą niezwykle istotną przyczyną, dla której należy regularnie odwiedzać takie miejsce, jak przychodnia stomatologiczna, jest oczywiście profilaktyka chorób nowotworowych jamy ustnej i gardła. Badania dowodzą, że regularne spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu zwiększa ryzyko raka jamy ustnej o kilkadziesiąt procent. Czynnikami ryzyka są również papierosy a także wirus HPV, który ze względu na rosnącą popularność seksu oralnego stanowi coraz częstszy problem. Regularne badania jamy ustnej na okoliczność niepokojących zmian przez lekarza stomatologa jest więc czymś tak samo rutynowym i niezbędnym, jak na przykład wizyty kontrolne u lekarza ginekologa lub badania prostaty u mężczyzn po 40 roku życia.

Lost Password