Dlaczego warto wykonać dermatoskopowe badanie znamion?

Uroda

Opalanie jest przyjemne, jednak nie wpływa pozytywnie na naszą skórę. Chociaż cera muśnięta słońcem wygląda zdrowiej, to nie powinniśmy się nadmiernie wystawiać na działanie promieni słonecznych. Dlaczego? Na naszej skórze może pojawiać się coraz więcej znamion, a niektóre z nich mogą zacząć nas niepokoić. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie dermatoskopowego badania znamion.

Czym jest dermatoskopowe badanie znamion?

Dermatokospowe badanie znamion jest badaniem profilaktycznym. Pozwala stwierdzić, czy posiadane przez nas przebarwienia nie są zagrożeniem. Badanie trwa około 15 minut, nie boli i jest bezinwazyjne. Lekarz przy użyciu dermatoskopu sprawdza pieprzyki znajdujące się na naszym ciele stwierdzając, które wystarczy obserwować, a które z nich trzeba będzie usunąć. Dokładnie ogląda wszystkie znamiona, również te na głowie, za uszami czy na podeszwach stóp.

Jak często mamy wykonywać badanie?

Badanie należy powtarzać co roku. Jeśli znamiona wymagają bacznej kontroli, trzeba będzie zgłosić się za 6 miesięcy. Przez ten czas powinniśmy samodzielnie oglądać swoje ciało, zwracając uwagę na znamiona, które się zmieniają – np. rosną bądź nabywają innych kształtów. Niepokojące jest również swędzenie, ból czy różnego rodzaju wysięki. Jeśli coś takiego zaobserwujemy, musimy jak najszybciej udać się do specjalisty, który oceni, czy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu – mówi nasz rozmówca z Centrum WellDerm. Nie ma żadnych przeciwwskazań do badania dermatoskopowego, dlatego mogą je również wykonać kobiety w ciąży.

Jak przygotować się do badania?

Nie musimy w żaden szczególny sposób przygotowywać się do badania. Zanim lekarz przystąpi do oględzin naszych znamion, przeprowadzi z nami dokładny wywiad. Zapyta, czy w naszej rodzinie występowały przypadki nowotworów skóry oraz czy zauważyliśmy wymagające interwencji zmiany w występujących na skórze pieprzykach. Po uzyskaniu odpowiedzi, przystąpi do oglądania zmian barwnikowych.

Lost Password