Jedną z podstawowych cech wody użytkowej lub pitnej jest poziom rozpuszczonych w niej soli mineralnych – związków nieorganicznych, przede wszystkim kationów wapnia i magnezu, a niekiedy również żelaza i manganu. Przy wysokim stężeniu związków nieorganicznych mamy do czynienia z wodą twardą, a przy niskim z wodą miękką. Warto przy tym pamiętać, że mocno oczyszczona woda, wolna od wspomnianych wcześniej soli mineralnych, charakteryzuje się mniejszym napięciem powierzchniowym, a zatem łatwiej przy jej pomocy zwilżyć dowolny rodzaj powierzchni. Woda miękka to idealny wybór, gdy chcemy czyścić zabrudzone materiały. Używając wody miękkiej, do prania potrzeba mniej proszku, a do mycia mniej mydła czy szamponu.
Jeśli chcesz sprawdzić, jaki poziom twardości ma woda, której używasz do prania lub do celów spożywczych, potrzebny będzie Ci specjalny tester twardości wody. W sprzedaży znajdziesz kilka typów testerów. Najpopularniejsze z nich to jednorazowe testery paskowe i kropelkowe, a najwygodniejsze – przeznaczone do realizacji szybkich i niezwykle dokładnych pomiarów, elektroniczne testery wielokrotnego użytku.
Rodzaje testerów twardości wody:
- Testery paskowe – to najprostsza i jednocześnie najtańsza metoda pomiaru twardości wody. Niestety jest to również metoda mało precyzyjna, pozwalająca jedynie z grubsza określić twardość badanej próbki wody. Taki tester to nic innego jak pasek chemicznie zaprawionego papieru, który w kontakcie z wodą zmienia kolor. Wystarczy porównać kolor paska z dołączoną do niego skalą twardości wody, by sprawdzić, czy mamy do czynienia z wodą miękką (o małej zawartości soli mineralnych) czy twardą (o dużej zawartości zanieczyszczeń).
- Testery kropelkowe – to dość precyzyjna, ale i pracochłonna metoda pomiaru twardości wody. W tym przypadku nabieramy do specjalnego pojemniczka odpowiednią ilość wody, wstrząsamy menzurką i dozujemy po kropli do momentu zmiany koloru wody z zielonego na czerwony – ilość kropli porównujemy ze skalą twardości wody i w ten sposób otrzymujemy dość precyzyjny wynik pomiaru.
- Elektroniczny tester twardości wody – proste w obsłudze urządzenie mierzące poziom napięcia powierzchniowego wody i na tej podstawie określające poziom jej twardości. Sprzęt ten jest prosty w obsłudze i niezawodny w działaniu. Tego typu urządzenie jest również sprzętem wielokrotnego użytku, co stanowi dużą przewagę nad jednorazowymi testerami chemicznymi – paskowymi i kropelkowymi.
Zastosowanie testera twardości wody
Testery wykorzystywane są przede wszystkim do kontrolnego sprawdzenia poziomu twardości wody, na przykład przy stosowaniu systemu jej filtracji – dla potwierdzenia skuteczności działania filtrów bazujących na zjawisku odwróconej osmozy, a także dla bieżącego kontrolowania jakości wody pitnej lub użytkowej. Nowoczesny, elektroniczny tester twardości wody to sprzęt, który może być stosowany zarówno prywatnie, jak i komercyjnie, chociażby przy kontroli jakości wody w złożonych systemach filtracji, w zakładach pracy i wielu innych miejscach.