Dzieci w ogrodzie, czyli jak zabezpieczyć Nasz ogród?

Żywienie

Dzieci kochają korzystać z przydomowego ogródka.. Aby ochronić nasze kwiaty i drzewka przed szalonymi zabawami dzieciaków, potrzebujemy specjalnych środków.

Dzieci kochają korzystać z przydomowego ogródka. Uwielbiają być w ruchu, odkrywać nowe zjawiska, przeżywać przygody. Pomaga im to rozwijać się i pozbywać nadmiaru energii w kreatywny sposób. Jednak dzieci kochają także kopać dziury, przygotowywać sałatki ze świeżych płatków kwiatów i strzelać do siebie z patyków udających broń. A to już są dość poważne zagrożenia dla naszego wypielęgnowanego ogródka i zieleni znajdującej się w nim. Jak zabezpieczyć nasz ogród przed niszczycielskimi zapędami najmłodszych?

Aby ochronić nasze kwiaty i drzewka przed szalonymi zabawami dzieciaków, potrzebujemy specjalnych środków. Delikatne kwiaty takie jak petunie, fiołki czy bratki warto umieścić w skrzynkach i drewnianych donicach. Niewielkie, lekkie skrzynki doskonale nadają się do powieszenia. Możemy umieścić je na przykład w altance ogrodowej – powiesić na ścianach lub pod sufitem. Nasze kwiaty będą nie tylko bezpieczne, ale także ubarwią i umilą nam chwile spędzone w altanie. Zwabią motyle i pszczoły – nasza altana będzie pełna życia.

 

Także pergola może być niezwykle przydatna w ogrodzie. Stanowi podporę dla delikatnych, kruchych krzewów, zwłaszcza różanych, dzięki czemu będą one dobrze chronione przed ewentualnym połamaniem i stratowaniem. Pergola może także być elementem ograniczającym dzieciom przestrzeń.

W naszych rozważaniach nie powinniśmy pominąć roli palisad i rollborderów w zabezpieczaniu ogrodu przed niszczycielskimi zakusami dzieci. Za pomocą tych niewielkich płotków oddzielimy rabatkę, ogródek warzywny, a nawet pojedynczy, szczególnie cenny krzew. Tak ustawiona zapora da dzieciom jasny sygnał, że przekraczać tej bariery nie należy.

 

Zasadą najważniejszą w przypadku dzieci jest jednak ta, według której powinniśmy zapewnić najmłodszym zajęcia alternatywne dla niszczenia roślinności. Nie oszczędzajmy więc na ogrodowym asortymencie dla dzieci. Maluchom ustawmy piaskownicę i wrzućmy do niej łopatki i foremki – zaniechają wykopywania korytarzy pod rabatkami. Jeśli ustawimy w ogrodzie drewniany domek, dzieci będą miały z niego niesamowitą frajdę – zorganizują przyjęcie dla przyjaciół, wypiją herbatkę i pobawią się w chowanego. Podobny efekt da zakup gotowego placu zabaw – znajdziemy w nim na przykład wieżyczkę strażniczą, zjeżdżalnię i huśtawkę. Dość, by pomieścić nawet kilkoro dzieci na raz.

Odpowiednio wyposażony ogród będzie bezpieczny, a nasi milusińscy będą mogli korzystać z niego w sposób prawie nieskrępowany. Zniknie ryzyko zniszczenia delikatnych kwiatów, przekopania trawnika i połamania drzewek.

 

Wspomniane artykuły wyposażenia ogrodowego znajdziesz m.in na www.produktyogrodowe.pl

Lost Password