Popękane naczynka pojawiają się na twarzy i nogach, wprawiając niejedną panią w niesłuszne kompleksy. Maskowanie ich niewiele pomaga, a kremy działają jedynie wzmacniająco na niezaatakowane części ciała. Pajączki są problemem estetycznym, który może świadczyć o niewydolności żył oraz alergii. Zamiast je ukrywać, lepiej wybrać zamykanie naczynek.
Skąd te pajączki?
Pajączki pojawiają się na skórze z rozszerzonymi naczynkami włosowatymi. Problem dotyka głównie kobiety, o wiele rzadziej dostrzegają go mężczyźni. Do częstych przyczyn pojawienia się pękających naczynek należą zmiany hormonalne, ciąża, zmiany genetyczne, ale także zaburzenia w obrębie układu krążenia i alergie skórne. Kruche naczynka źle znoszą opalanie, siedzący tryb życia oraz wysokie obcasy. Pajączki pojawiają się zazwyczaj pod wpływem zwiększonej przepuszczalności wynikającej z rozszerzenia naczyń krwionośnych, stąd też ujawniają się najczęściej latem oraz zimą.
Warto wiedzieć, że pękające naczynka na twarzy mogą być sygnałem świadczącym o trądziku różowatym lub alergii. Z kolei, jeśli pajączki pojawiają się na nogach, mogą zwiastować żylaki wynikające z niewydolności żylnej.
Efektywne usuwanie naczynek
Szukając skutecznych sposobów usuwania pajączków, należy zdecydować się na pomoc profesjonalistów. Wiele salonów kosmetycznych i gabinetów medycyny estetycznej proponuje nowoczesne zabiegi wykonywane przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów.
Najczęściej proponowanymi terapiami jest laseroterapia i elektrokoagulacja. Trzeba jednak pamiętać, że wysoka efektywność zabiegów usuwa skutki, a nie przyczyny. Te drugie należy koniecznie zdiagnozować, by mieć możliwość zapobieżenia ponownego pojawienia się pękających naczynek. Działania profilaktyczne powinny się opierać na właściwie zbilansowanej diecie, w której nie brak witaminy C oraz witaminy K.
Laseroterapia
Zamykanie naczynek przy pomocy lasera jest zabiegiem w pełni bezpiecznym i mało inwazyjnym. Praktycznie 100-procentowa skuteczność czyni laseroterapię najchętniej polecanym zabiegiem.
W zależności od wielkości zmian stosuje się laser IPL — do dużych naczynek- oraz laser VPL — do małych pajączków. Wiązka światła doprowadza do fototermolizy, obkurczania i obumierania pajączków.
Elektrokoagulacja
Znany od wielu lat sposób na zamykanie naczynek przy użyciu prądu o wysokiej częstotliwości jest równie skuteczny i bezpieczny. Wykonywany przez specjalistę pozwala na szybkie pozbycie się naczynek, które zostają zniszczone. Należy jednocześnie zauważyć, że w odróżnieniu od laseroterapii, skóra po tym zabiegu jest dłużej i wyraźniej podrażniona.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z gabinetu Kosmetologia Esteti-Med.