Endoproteza stawu biodrowego – kiedy jest potrzebna?

Zdrowie

Okazuje się, że nie każdy ból biodra wiąże się z koniecznością poddania się operacji chirurgicznej, jakiej podstawą jest wszczepienie protezy stawu biodrowego.

Bóle w tej części ciała mogą mieć różne pochodzenie i tylko właściwa diagnostyka może je po pierwsze prawidłowo zdiagnozować, po drugie skutecznie zwalczyć. W większości przypadków wymiana stawu biodrowego jest ostatecznością i wynika z zaawansowanego już stanu zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu biodrowego.

Najczęściej występujący ból bioder

Zwyrodnienia stawu biodrowego to najczęściej następstwo naturalnego procesu starzenia się ludzkiego organizmu. Wraz z wiekiem maź stawowa, która chroni biodro, jest produkowana w coraz mniejszej ilości. Co więcej, zwyrodnienia pojawiają się wskutek zbytniego obciążenia – powodem jest bardzo często nadwaga bądź otyłość. Ból wynikający ze zwyrodnienia stawu biodrowego jest początkowo umiarkowany i pojawia się podczas pochylania się bądź wstawania. Dopiero później staje się bardziej nasilony i jest odczuwalny w czasie chodzenia. Bagatelizowanie tej dysfunkcji może doprowadzić do kalectwa, a chory nie odczuwa bólu jedynie w pozycji leżącej. Zdarza się również, że ból towarzyszy choremu zawsze i promieniuje do kolan. W takich przypadkach wymiana stawu biodrowego jest niezbędna.

Zmiany zwyrodnieniowe to jednak niejedyne przyczyny bólu stawu biodrowego. Ten może być po prostu nadwyrężony, może ulec rozmaitych urazom i uszkodzeniom. Może pojawić się z jego obrębie stan zapalny albo złamanie.

Najważniejszą kwestią jest obserwacja własnego organizmu i rozpoznanie niepokojących zmian już na początkowym etapie dysfunkcji. Tylko natychmiastowa reakcja pozwala uniknąć unieruchomienia pacjenta czy poddawania go inwazyjnym operacjom. Pamiętajmy jednak, że z drugiej strony w skrajnych przypadkach wymiana stawu biodrowego jest jedynym ratunkiem, by pacjent mógł odzyskać możliwość komfortowego poruszania się bez odczuwania bólu.

Co warto wiedzieć o wszczepieniu endoprotezy?

Pacjent, który wykazuje wyraźne problemy z prawidłowym funkcjonowaniem stawu biodrowego, zostaje zakwalifikowany do operacji i wszczepienia endoprotezy biodra przez zespół specjalistów. Każdy chory przed operacją zostaje poddawany badaniom, które wykluczają ewentualne przeciwwskazania. Zadaniem medyków jest też dobranie odpowiedniej protezy. Okazuje się na przykład, że nie zawsze wymiana stawu biodrowego jest możliwa przy zastosowaniu konkretnej protezy ze względu na występującą osteoporozę.

Pacjent, który oczekuje już na operację, powinien odstawić leki przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Powinien też rozpocząć naukę chodzenia o kulach, ponieważ po operacji właśnie takie poruszanie się będzie możliwe w pierwszym etapie rehabilitacji.

Sama operacja choć jest skomplikowana, to najczęściej nie wywołuje powikłań. Do niepożądanych skutków ubocznych zaliczyć można zesztywnienie w obrębie stawu wynikające z długotrwałego leżenia po operacji czy też obluzowanie protezy.

Zaleca się, by pierwsze poruszanie kończynami rozpoczęło się już kolejnego dnia po wszczepieniu endoprotezy. Zoperowany pacjent powinien być poddany rehabilitacji, a jego początkowe chodzenia odbywa się przy pomocy kul. Po odbytej rekonwalescencji osoba z nowym stawem biodrowym odzyskuje pełne zdrowie i może prowadzić aktywność fizyczną w pełnym komforcie.

Lost Password