Jaką funkcje pełnią zatoki przynosowe? Sposoby na zdrowe zatoki.

Zdrowie

Zatoki przynosowe to przestrzenie pneumatyczne łączące kości twarzoczaszki z jamą nosową. Ich rola nie jest do końca wyjaśniona. Wiadomo, że zatoki zaczynają się rozwijać już w życiu płodowym, a w drugiej dekadzie życia osiągają ostateczny wymiar.

Jakie funkcje pełnią zatoki przynosowe?

Ustalono, że zatoki przynosowe przede wszystkim chronią czaszkę przed urazami i zmniejszają wagę czaszki, co ułatwia utrzymywanie głowy w równowadze. Poza tym obrzęk błony śluzowej zatok powoduje zmianę tonu głosu, znaczy to, że stanowią przestrzeń rezonacyjną podczas mówienia. Zatoki biorą udział w ogrzewaniu, oczyszczaniu i nawilżaniu wdychanego powietrza.

Jakie czynniki wpływają negatywnie na zatoki?

Niekorzystny wpływ na zatoki ma dym papierosowy, pyły i inne zanieczyszczenia powietrza, przegrzane i suche pomieszczenia, zbyt częste przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych. Chodzenie z bez czapki w chłodne dni, wychodzenie z domu z mokrą głową także może powodować zapalenie zatok.

Objawy i leczenie chorych zatok.

Objawami zapalenia zatok jest ból głowy przy pochylaniu, niedrożność i uczucie zatkanego nosa, osłabienie węchu, gorączka i nadwrażliwość twarzy na dotyk. Aby uniknąć niechcianych objawów, trzeba wietrzyć mieszkanie, aby nie było w nim za gorąco oraz dbać o czystość klimatyzacji. Poza tym lepiej nosić czapkę i szalik w chłodne dni. Zwykle jak pojawiają się objawy zatkanego nosa, sięgamy po Nasivin soft, Acatar, Sulfarinol. Można także stosować inhalacje z roztworem soli kuchennej oraz płukanie nosa solą fizjologiczną lub morską. Jeśli w ciągu 3-5 dni objawy nie ustępują warto wykonać badanie mikrobiologiczne, które wskaże rodzaj infekcji i pozwoli dobrać odpowiednią terapię. Jeśli mamy do czynienia z infekcją bakteryjną konieczny jest antybiotyk. Często przy przewlekłym zapaleniu zatok zalecane są sterydy oraz leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jednak najczęściej wystarcza oczyszczanie nosa oraz domowe sposoby np. sok z malin, czarnego bzu. O sposobie leczenia decyduje lekarz po ustaleniu przyczyny choroby.

Jak jeszcze można się uchronić przed chorobami zatok?

Oprócz stosowanego ubrania do pory roku oraz nawilżaniu powietrza trzeba pamiętać o wzmacnianiu odporności całego organizmu. Trzeba spełniać podstawowe zasady zdrowego trybu życia, jeść owoce i warzywa, myć często ręce, ponieważ na nich gromadzą się wirusy i bakterie. Ważne jest, aby reagować już na pierwsze objawy i zacząć leczenie.

Lost Password