Gniazdo niemowlęce – Must have?

Dziecko

Sen to zdrowie! Wie o tym każdy. Śpimy kiedy jesteśmy zmęczeni, mamy zły dzień, czy chorujemy. To sen wpływa na regenerację organizmu i dokładnie tam samo ważny, a może i ważniejszy jest dla dziecka.

Sen to zdrowie! Wie o tym każdy. Śpimy kiedy jesteśmy zmęczeni, mamy zły dzień, czy chorujemy. To sen wpływa na regenerację organizmu i dokładnie tam samo ważny, a może i ważniejszy jest dla dziecka. To podczas snu dziecko się rozwija i rośnie, dlatego komfort snu powinien być najważniejszy. Ale przy wychowywaniu dziecka, zawsze powstaje mnóstwo pytań wynikających z troski rodziców: Ile dziecko powinno spać? W jakiej pozycji ułożyć Malucha? Jakie łóżeczko wybrać?

Ułóż dziecko w bezpiecznej pozycji

Ułożenie dziecka do snu jest najważniejszym elementem usypiania, ponieważ dziecko do 6 miesiąca samo nie zmieni pozycji. Tak tak je położysz, w takiej pozycji będzie spało, ponieważ niemowlak nie umie samodzielnie obrócić głowy, czy się przeturlać. W jakiej więc pozycji uspać dziecko? Na pewno nie można go kłaść na brzuchu, ponieważ w takiej pozycji jego przepona będzie przygnieciona, a co za tym idzie dziecko będzie miało problemy z oddychaniem.

Pozycja na boku świetnie sprawdzi się u Maluchów, które często ulewają, ale z kolei u dzieci z problematycznymi biodrami będzie bolesna i bardzo niekomfortowa.

Najbezpieczniejsza pozycja dla dziecka to ta na wznak, ale tylko pod warunkiem, gdy dziecko będzie miało lekko odchyloną główkę na bok. Należy pamiętać, by co drzemkę zmieniać strony ułożenia główki, ponieważ małe dziecko ma miękkie kości i spanie w jednej pozycji może przyczynić się do spłaszczenia czaszki dziecka.

Ale co z poduszką?

Według specjalistów małym dzieciom poduszka nie jest potrzebna, ponieważ do 6 miesiąca Maluch powinien spać na płaskim materacu. Dziecko, które skończy 6 miesięcy powinno spać na małej, płaskiej poduszcze, które nie będzie dziecka ograniczać – nie będzie powodować, że główka dziecka będzie dotykała klatki piersiowej, ale też nie będzie zbyt odchylać głowy do tyłu, a co najważniejsze nie będzie utrudniać nauki samodzielnego obracania się i turlania.

Jak uśpić niespokojne dziecko?

Dziecko przez 9 miesięcy rozwijało się w łonie matki, gdzie miało ograniczoną, bezpieczną przestrzeń. Nagle trafia do świata, który przepełniony jest różnymi bodźcami, głosami i niekończącą się w oczach dziecka przestrzenią. Te czynniki często wpływają na to, że dziecko podczas usypiania jest niespokojnie i płaczliwe, ponieważ nie czuje się bezpiecznie.

Przy usypianiu takich dzieci sprawdzi się gniazdo niemowlęce, które kształtem przypomina łono matki. Gniazdo niemowlęce kształtem przypomina kokon, który jest ciasny, a z każdej strony zabezpieczony jest miękkimi, wyraźnymi brzegami. Gniazdo niemowlęce jest dla dziecka odzwierciedleniem snu, który fundował sobie w brzuszku mamy, a więc takiego, który był bezpieczny, ciepły i spokojny.

Lost Password