Higiena jamy ustnej

Zdrowie

Pamiętasz te czasy kiedy jako dziecko nie chciałeś myć zębów? Czynność ta traktowana była jako największa kara i upokorzenie. Pewnie jak większość kilkulatków prowadziłeś z rodzicami wojnę przed pójściem do łazienki. Na szczęście jako dorosły człowiek doskonale zdajesz sobie sprawę z tego jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej, ale czy wiesz jak to robić prawidłowo i jakie akcesoria mogą okazać się potrzebne?

Szczoteczki do zębów

Najbardziej oczywista sprawa, czyli szczoteczki do zębów. W sklepach znajdziemy nie tylko szczoteczki manualne, ale również szczoteczki elektryczne i soniczne. To jaką wybierzesz zależy od twoich preferencji i możliwości finansowych. Najważniejszym kryterium przy wyborze szczoteczki powinna być jej twardość. Te najtwardsze przeznaczone są do mycia aparatów ortodontycznych i protez. Najlepiej sięgnąć po te oznaczone jako soft lub medium. Warto również przymierzyć szczoteczkę do dłoni i sprawdzić czy dobrze w niej leży. Wszystko po to aby uniknąć codziennego denerwowania się, że wypada z ręki lub jest zbyt ciężka. Pamiętaj, że używana dwa razy dziennie szczoteczka szybko się niszczy. Co więcej zbierają się na niej bakterie, więc należy wymieniać ją co około 3 miesiące. Szczoteczki elektryczne i soniczne są o tyle wygodne, że wymienia się jedynie ich końcówki. Dzięki temu z jednej może korzystać nawet kilka osób.

Pasty do zębów

Wbrew pozorom wybór pasty do zębów to nie taka prosta sprawa. Należy dobrać odpowiednią do potrzeb swoich zębów. Nie kieruj się marką, a właściwościami. W sklepach znajdziesz między innymi pasty wybielające, odświeżające, do zębów wrażliwych, przeciw parodontozie i uniwersalne. Jeśli nie masz żadnych problemów z zębami najlepiej wybierz taką o kompleksowym działaniu.

Płyny do jamy ustnej

Do czyszczenia języka nie powinno używać się szczoteczki. Najlepszym sposobem na jego oczyszczenie (jak i całej jamy ustnej) jest wykorzystanie płynu do jamy ustnej. Zabija on bakterie i dociera do miejsc gdzie szczoteczka nie daje rady. Dzięki niemu nie tworzy się płytka nazębna, a oddech jest dłużej świeży. Warto zwrócić uwagę czy wybrany płyn ma w swoim składzie alkohol. Wysusza on śluzówkę co przy częstym stosowaniu może przysporzyć wielu problemów. Niewątpliwym plusem płynów jest możliwość zabrania małej buteleczki ze sobą i szybkie odświeżenie po posiłku w ciągu dnia.

Irygatory

Alternatywą dla nici dentystycznych jest irygator, który nie jest jeszcze popularnym sprzętem do użytku w domu, ale niezwykle pomocnym. Jest to urządzenie służące do czyszczenia przestrzeni pomiędzy zębami. Robi to przy pomocy płynu wystrzeliwanego pod ciśnieniem. Co ważne mogą z nich korzystać wszyscy, nawet osoby z aparatami ortodontycznymi.

Lost Password