Implanty – co powinieneś o nich wiedzieć?

Zdrowie

Artykuł sponsorowany

Przed podjęciem decyzji o wszczepieniu implantów zębowych w jamie ustnej warto zgromadzić jak najwięcej informacji na temat zabiegu i samych implantów. Zdobyta wiedza pomoże nam w podjęciu decyzji odnośnie leczenia, a w razie zdecydowania się na zabieg – poprawi nasz komfort psychiczny. Co zatem warto wiedzieć o implantach?

Implant: co to właściwie jest?

Implant – za sprawą odpowiedniego kształtu – przypomina korzeń zęba. W rzeczywistości jest to jednak tytanowa śruba, którą osadza się w kości, dzięki czemu sam implant nie jest widoczny na zewnątrz. Głównym celem wszczepienia implantu jest zastąpienie nim korzenia zęba naturalnego (który mógł być np. już wcześniej usunięty lub dopiero będzie usuwany w ramach leczenia). Wszczepienie implantu to jednak tylko połowa sukcesu; niezbędne są jeszcze prace protetyczne w postaci np. koron, mostów czy nawet protez, które osadzane są na implantach i imitują prawdziwe zęby.

Co przed zabiegiem?

Osoba, która jest zdecydowana na wszczepienie implantu, musi być przygotowana na specjalną procedurę przed właściwym zabiegiem. W pierwszej kolejności należy ustalić, czy pacjent w ogóle może być poddany zabiegowi – wbrew pozorom nie wszyscy mogą bez przeszkód posiadać implanty.  Przed rozpoczęciem leczenia niezbędna jest konsultacja z chirurgiem implantologiem, który przeprowadzi szczegółowy wywiad. Na taką wizytę najlepiej przyjść przygotowanym tj. posiadać zanotowane na kartce lub w telefonie leki, które przyjmowane są na stałe. Koniecznie w trakcie wizyty należy również przekazać lekarzowi informacje o występujących u Ciebie chorobach ogólnych np. cukrzycy, chorobach kardiologicznych czy wirusowych . Dzięki temu lekarz może właściwie zaplanować przebieg Twojego leczenia implanto-protetycznego.

Pacjent, u którego nie odnotuje się żadnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu, zostaje następnie skierowany na specjalne konsultacje – zazwyczaj z udziałem lekarza implantologa i protetyka. Podczas konsultacji lekarz zleca wykonanie zdjęcia pantomograficzne lub tomografii komputerowej. Protetyk natomiast wykonuje badanie zgryzu. O tym, jak wygląda zakres usług w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym można przeczytać np. na stronie  https://cm.enel.pl/stomatologia/uslugi-medyczne/stomatologia/implantologia-DTP7HQ.

Ile trwa leczenie?

Wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta. Czasami możliwe jest natychmiastowe wszczepienie implantu po  wyrwaniu ze względu na wskazania medyczne naturalnego korzenia zęba. Częściej jednak między usunięciem naturalnego korzenia a wszczepieniem implantu trzeba odczekać 2-3 miesiące – tak jest w przypadku pojawienia się stanu zapalnego. W większą cierpliwość trzeba uzbroić się, jeśli chodzi o czas między wszczepieniem implantu a osadzeniem pracy protetycznej (np. koronki) – zazwyczaj trwa to od 2 do 6 miesięcy.

Lost Password