Jak sobie radzić z ciemieniuchą?

Dziecko

Ciemieniucha jest przypadłością, która dotyka niemowlęta. Pojawia się ona w okolicy ciemiączka. Przyczynami jej powstawania jest niewydolność łojotokowa, wywołana zaburzeniem funkcji skóry. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji wszystko powinno wrócić do normy.

Co to jest ciemieniucha?

Ciemieniucha przypomina swoim wyglądem łupież. Są to żółte, grube łuski, które powstają w wyniku zrogowaciałych komórek skóry. W pierwszych miesiącach życia dziecka gruczoły łojowe pracują z dużą aktywnością,dlatego pewne dysfunkcje są tutaj od razu zauważalne. Występuje często obrzęk i zaczerwienienie. W niektórych przypadkach nawet sączenie skóry głowy. Przez pewien czas po porodzie mogą krążyć w organizmie dziecka hormony matki, przez co hormony łojowe pracują dużo aktywniej. Może się ona rozprzestrzeniać także na okolicę brwi. Jednym z pierwszych zauważalnych objawów są białe łuski na skórze. Ciemieniucha nie wymaga specjalnego leczenia, ale odpowiedniej pielęgnacji. Niemowlak nie odczuwa żadnych skutków ubocznych. Kiedy nastąpi do stabilizacji gruczołów potowych wszystko wraca do normy.

Jak pielęgnować skórę niemowlaka?

Ważne jest to, aby nie dopuścić do powstawania ciemieniuchy na główce maluszka. Ważne jest smarowanie główki na około 15 minut przed kąpielą, oliwką dla dzieci. Warto myć głowę niemowlęcia szamponem, w którym zawiera się oliwka dla dzieci. Przy bardziej nasilonych objawach można sięgnąć po preparaty lecznicze. Dzięki nim zmiękczają skórę i przywracają równowagę hydrolipidową. Najważniejsza jest tutaj systematyczność i odpowiednia pielęgnacja. Warto także po umyciu włosów posmarować skórę kremem nawilżającym. W ten sposób można uniknąć nadmiernego wysuszenia skóry główy. Absolutnie zabronione jest zdrapywanie strupków, gdyż w ten sposób można uszkodzić naskórek. Nawet jeśli objawy ustąpią to nie należy tego lekceważyć. Dziecko do 6 miesiąca życia jest narażone na powroty tego schorzenia. Unikaj także przegrzania malucha, bo pot sprzyja powstawaniu ciemieniuchy. Jeśli nie nastąpi żadna poprawa należy udać się do lekarza specjalisty. W przypadku bardzo zaczerwienionej skóry konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

Lost Password