Dlaczego latem czujesz się przepełniony energią, masz na wszystko ochotę i dużo motywacji do działania, jednak kiedy przychodzi jesienna szaruga i długie zimowe wieczory, wszystkiego Ci się odechciewa, od samego rana czujesz się zmęczony i częściej niż zwykle zdarza Ci się odczuwać ból mięśni i kości? Odpowiedź jest prosta.
Brak słońca powoduje brak motywacji
Ta zależność jest dosyć prosta. Kiedy jest słonecznie masz więcej motywacji, jesteś mniej senny, jak zwykło się mawiać, po prostu chce ci się żyć. Na pewno jest to odczucie subiektywne, bo z natury człowiek woli gdy jest jasno i o wiele lepiej funkcjonujemy przy świetle dziennym niż sztucznym, jednak to zjawisko ma też swoje biologiczne wyjaśnienie. Promienie słoneczne są nam potrzebne aby nasz organizm mógł przeprowadzić poszczególne procesy i reakcje odpowiedzialne za wytworzenie witaminy D3. Mikroelement ten jest potrzebny, aby utrzymać nasz organizm we właściwym stanie. Ma ogromny wpływ na układ kostny i mięśniowy, bierze udział w procesach regulujących ciśnienie krwi i wzrost komórek, jego działanie intensywnie wpływa na pracę mięśnia sercowego. Nic zatem dziwnego, że jeśli zabraknie Ci tej witaminy, od razu odczuwasz jej brak.
Pierwsze objawy
Za pierwsze oznaki wystąpienia niedoboru, według specjalistów Vigantoletten, uznaje się ogólne zmęczenie, zniechęcenie, apatię i spadek odporności. Dlatego właśnie powstało pojęcie jesiennej depresji, bo często ten stan kojarzony jest z okresem, w którym dzień staje się krótszy, często padają deszcze i występuje duże zachmurzenie. Pierwsze symptomy wystąpienia niedoboru mogą być natomiast mylone z objawami zaburzenia bardziej psychicznego, niżeli biologicznego, jakim jest depresja. Oczywiście zwiększenie poziomu witaminy D nie sprawi, że zawsze będziemy radośni i pełni wigoru, jednak z pewnością poprawi komfort życia i pomoże przeżyć szare jesienne dni.
Jak zastąpić słońce
Skoro już wiadomo, że mała ilość słonecznych dni może okazać się szkodliwa dla naszego zdrowia, pojawia się pytanie, co można zrobić, aby to słońce w jakiś sposób zastąpić. Kąpiele słoneczne to jedyna metoda, żeby organizm sam wytworzył potrzebną mu witaminę, ale na szczęście można ją również przyswoić z pokarmem. D3 należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego tam powinieneś jej szukać. Oto kilka przykładowych produktów, które polecają specjaliści Vigantoletten:
- Wątróbka cielęca
- mleko (najlepiej pełne)
- ser
- jajka
- masło
- ryby
- grzyby
- drożdże
W okresie jesienno zimowym, kiedy słonecznie dni występują bardzo rzadko, warto wzbogacić swoją dietę o powyższe składniki. W miarę możliwości sięgać po nie każdego dnia. Dzięki temu znacznie zmniejszy się ryzyko wystąpienia niedoboru.
Suplementacja
Sama dieta może okazać się niewystarczająca, zwłaszcza w sytuacji, w której z jakiś względów należy ograniczać niektóre z produktów zawierających D3 albo spożycie tłuszczów. W takiej sytuacji dobrze jest wesprzeć swój organizm odpowiednim suplementem. Odwiedzając tę stronę internetową możesz dowiedzieć się jak wygląda prawidłowa suplementacja, kiedy powinno się ją zastosować oraz jakie dawki powinny być przyjmowane, aby prawidłowo uzupełnić niedobór witaminy.