Karmienie noworodka piersią – co należy wiedzieć?

Dziecko

Dopiero co narodzone maleństwa potrzebują wyjątkowej opieki i troski. Mamy, jeśli tylko mogą i mają taką możliwość, powinny dawać im to, co najlepsze – własne mleko. Pokarm matki to wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje noworodek. Co jest szczególnie ważne podczas karmienia piersią?

Początki bywają trudne

Przede wszystkim powinnaś wiedzieć, że pierwsze próby karmienia piersią mogą zakończyć się porażką. Jednak nie poddawaj się! Nie zawsze noworodek od samego początku radzi sobie z przyjmowaniem pokarmu od mamy. Oboje musicie się tego nauczyć!

Nie zawsze też mama tuż po porodzie jest gotowa na karmienie piersią – laktacja czasem musi się dopiero „rozkręcić”. Najlepszym sposobem jest… po prostu nierezygnowanie z kolejnych prób! Im częściej karmisz, tym więcej mleka jest wytwarzane.

Dziecko może w trakcie karmienia zasnąć – budź je delikatnie, głaskaniem stópek lub główki.

Jak odpowiednio przystawiać dziecko do piersi?

Pierwsze karmienia są etapem nauki – zarówno dla Ciebie, jak i dla maluszka. Dlatego też próby te mogą trochę trwać… Żeby zapewnić sobie i maleństwu jak największy komfort, pierwszych karmień piersią dokonuj w domowym zaciszu.

Usiądź wygodnie, jedną ręką obejmij maluszka, drugą ujmij swoją pierś – kciuk powinien znajdować się nad brodawką, a pozostałe palce pod nią. Kiedy będziesz podawać pierś noworodkowi, uważaj, żeby nie utrudniać mu oddychania, zatykając nosek!

Usta maleństwa powinny obejmować całą brodawkę wraz z otoczką. Pilnuj, aby dziecku nie zapadały się policzki w czasie karmienia, a język znajdował się na brodzie.

Inne uwagi dotyczące karmienia piersią

Noworodki bardzo często domagają się jedzenia, nawet kilkanaście razy na dobę. Jest to spowodowane faktem, że na początku nie do końca radzą sobie z przyjmowaniem pokarmu i tak naprawdę jedzą często, ale w bardzo małych porcjach.

Mamy muszą przygotować się, że karmienie piersią może sprawiać im ból. Z czasem powinnaś znaleźć pozycję, dzięki której nieprzyjemne uczucia znikną. Jeśli jednak tak nie będzie, a ból będzie się tylko zwiększał – nie bój się skonsultować problemu z lekarzem.

A co jeśli nie mogę karmić piersią?

Zdarza się i tak, że noworodek nie jest karmiony piersią – może być to spowodowane brakiem laktacji, problemami z karmieniem czy po prostu decyzją mamy.

Pamiętaj jednak, że należy wówczas zadbać o odporność maleństwa, podając mu probiotyk wspierający rozwój właściwej mikroflory jelitowej (np. FFbaby) – jest to wskazane zwłaszcza w przypadkach, gdy mama tuż przed porodem leczyła się antybiotykami. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie ffbaby.pl.

 

Lost Password