Kawa pomaga zdrowiu czy szkodzi

Żywienie

Od wieków wiele się słyszy na temat tego, jak bardzo kawa szkodzi i jak bardzo ma ona negatywny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Okazuje się, że nie tylko podnosi ona nasze ciśnienie, ale również o powoduje wylewy krwi do mózgu, zawały serca, czyni nas nerwowymi i dużo bardziej podatnymi na stres osobami, do tego ogólnie jest złem wcielonym i najlepiej albo ograniczyć jej spożywanie do minimum, albo w ogóle po prostu zacząć jej całkowicie unikać. Jest nazywa używką i przez niektóre osoby porównywana nawet do papierosów, czy innych tego rodzaju produktów, które uzależniają nas na tyle, że nie może się od nich oderwać i po prostu musimy dostarczać je do naszego organizmu w ten, czy też w inny sposób.

Czy nie jest to jednakże opinia bardzo dlatego tak mocno popularnego napoju krzywdząca? Czy aby na pewno czarny napój pochodzący między innymi z Brazylii jest tak bardzo szkodliwy, że powinno się podpisywać petycje mające na celu zakazanie produkowanie go? A może prawda jest zupełnie inna i najnowsze badania pokazują, że tak naprawdę kawa ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i powinniśmy ją pić – oczywiście rzecz jasna w rozsądnych jej ilościach? Sprawdźmy.

Jak się okazuje, napój kawowy ma bardzo dobry wpływ na wiele części organizmu ludzkiego. Z ostatnich testów wynika, że spożywanie kawy nie tylko dostarcza nam energii i pozwala nam się skupić zarówno na początku dnia, jak i w jego trakcie – gdy chociażby jesteśmy bardzo zmęczeni wieczorową porą, a przed nami jest jeszcze wiele pracy – ale także wspomaga naszą koncentracją i po prostu przyspiesza nasze działanie na tyle skutecznie, iż wcześniej kończymy wyznaczone nam zadania i mamy potem więcej wolnego czasu dla siebie.

Do tego, dobroczynnie wpływa on na naszą skórę, pozwalając nam lepiej o nią zadbać, gdyż rozszerza naczyńka krwionośne, przez co staje się ona dużo bardziej jędrna i odporniejsza na zmarszczki. Poza tym wspomaga on nasze włosy, dzięki czemu możemy cieszyć się dużo bardziej bujną fryzurą i silniejszymi jej cebulkami, do tego nasza walka z wypadaniem owłosienia stanie się dużo bardziej skuteczna.

To jednak nie wszystko. Ekspresy do kawy Saeco przygotują nam szybko kawę, która da nam wsparcie podczas codziennego treningu, jeżeli bowiem wypijemy szklankę tego ciemnego napoju przed udaniem się na ćwiczenia, to nasze mięśnie będą pracować szybciej i sprawniej, a efekty treningu zaczną być dużo bardziej widoczne. Poza tym nie będziemy cierpieć na zakwasy, co zachęci nas do kolejnej sesji na sali treningowej i spowoduje, iż nie opuścimy się w naszym planie treningowym.

Nie jest również prawdą, że wielbiciele kawy są w jakiś sposób bardziej narażeni na zawały serca, czy na śmierć z powodu wylewu krwi do mózgu. Takie błędne przekonanie spowodowane jest popularnością memów, czy innego rodzaju obrazków krążących po całej sieci Internet, przedstawiających nerwową osobę, siedzącą pośród setek pełnych petów popielniczek i w dodatku pijącą setną, czy też dwutysięczną kawę z kolei. Jest to tylko i wyłącznie wyobraźnia autora, to znaczy takie osoby się oczywiście spotyka, ale niebezpieczeństwo grozi nam jedynie w przypadku wypicia naprawdę sporej ilości kofeiny, a dodatkowo dołączenie do niej nikotyny właśnie. Oczywiście pamiętać należy, że kofeina nie kryje się jedynie w kawie, dlatego należy dobrze przypatrywać się temu, co jemy i co pijemy, bo przekroczenie zalecanej dawki faktycznie mogłoby się skończyć dla naszego organizmu co nieco tragicznie.

Aby całkiem przekonać ludzi, którzy nadal nie wierzą, że kawa ma naprawdę dobry wpływ na nasz organizm, warto przytoczyć również pozostałe wyniki najnowszych badań, które informują nas, iż ciemny napój pomaga spalić tłuszcz, dzięki czemu jest nam o wiele łatwiej spalić niepotrzebne nam już kalorie i po prostu odchudzić się. Do tego ma ona w sobie ponad 1000 koniecznych dla naszego rozwoju i dla naszego funkcjonowania antyoksydantów, dzięki czemu pozwala ona pozbyć się niebezpiecznych wolnych rodników i po prostu dba o nasze samopoczucie. Na dodatek możemy liczyć na to, iż kawa pomoże nam walczyć z depresją – być może nie uchroni nas od niej całkowicie, czy też nie uleczy, jeżeli już zapadliśmy na tą poważną i nieprzyjemną w objawach chorobę, ale z pewnością doda nam odwagi i wesprze w walce. Żeby było jeszcze sympatyczniej, możemy również liczyć na wsparcie w przypadku naszych starań o poprawienie jakości działania naszej wątroby oraz ochrony przed wystąpieniem u nas tak zwanej choroby Parkinsona (polegającej między innymi na bezustannym drżeniu naszych rąk).

Na dodatek picie kawy w odpowiedniej ilości zmniejszy u nas ryzyko wystąpienia nowotworu i cukrzycy, do tego odżywi nasz organizm takimi witaminami, jak  B2, B3, B5 oraz dostarczy mu potasu, magnezu i manganu.

Pomoże również tym, którzy potrzebują nieco wsparcia w sprawach tak zwanych łóżkowych, gdyż udowodnione zostało, iż kawa pomaga nam być bardziej sprawnym seksualnie, wspomaga naszą potencję i działa po prostu jak naturalna Viagra. Wspiera również nasze uzębienie (owszem, może powodować jego przebarwienia, ale może z tym walczyć za pomocą dobrze dobranej szczoteczki i pasty do zębów) oraz zapobiega chorobie Alzheimera, tak bardzo przecież często występującej ostatnio i to nie tylko o ludzi będących już w wieku podeszłym.

Jest również świetna, jeżeli potrzebujemy nieco pomocy w sprawach związanych z naszą płodnością, konkretniej mówiąc lekarze stwierdzili, że systematyczne picie szklanki czarnego napoju dziennie poprawia szybkość i skuteczność poruszania się plemników, a jakie płyną z tego korzyści, tego chyba już nie należy naszym drogim Panom wyjaśniać.

Jest również przydatna wtedy, kiedy mamy zamiar się nieco poopalać, gdyż chroni przed promieniowaniem słonecznym. Wiadomo, że nie podziała na nas tak samo dobrze, jak  krem z dodatkiem właściwego filtru przeciwsłonecznego, zdecydowanie jednak jest w stanie wesprzeć jego działanie, co więcej, pomóc naszej skórze się zregenerować, jeżeli nasz zdarzy nam się sparzyć.

Nie można rzecz jasna stwierdzić, że kawa to panaceum na wszystkie nasze bolączki, dolegliwości, czy też choroby i powinniśmy odstawić wszystkie lekarstwa, czy też wspomagacze – jak na przykład witaminy, czy suplementy diety – i pić tylko i wyłącznie jedynie kawę. Z pewnością jednak możemy powiedzieć, że czarny napój z kawy przynosi nam dużo więcej korzyści, niż z początku nam się wydawało i wcale nie jest takim czarnym charakterem, za jakiego go od zawsze brano. Co więcej, właśnie okazało się, że można go bardziej zakwalifikować po stronie bohaterów, niż naszych wrogów. A to najlepszy dowód, iż właśnie powinniśmy napić się gorącej kawy…

Autorka tekstu: Agnieszka Front

Lost Password