Kim jest radca prawny?

Uncategorized

Szukając opinii bądź porady prawnej, biorąc udział w jakimś procesie sądowym lub chcąc rozwikłać jakąś zagadkę natury prawnej, często mówimy, że udajemy się do prawnika. Korzystamy z porady prawnika, reprezentuje nas prawnik lub też dostajemy pismo od czyjegoś prawnika. To wszystko prawda, lecz po bliższym przyjrzeniu się sprawie i wpatrzeniu się w szczegóły możemy zauważyć, że zawód radcy prawnego i zawód np. adwokata to nie to samo. Chcąc właśnie skorzystać z jakiejkolwiek porady, taka wiedza o rozróżnieniu tych dwóch zawodów może nam się bardzo przydać i pomóc zaoszczędzić niepotrzebnych nerwów i czasu.

Zakres działalności radcy prawnego

Spoglądając na listę obowiązków radcy prawnego i adwokata zauważymy bardzo wiele podobieństw. Nie da się ukryć, że duży zakres obowiązków jest w obu tych przypadkach tożsamy, ale jak to zwykle w życiu bywa – diabeł tkwi w szczegółach. Od bardzo niedawna radcowie prawni mogą wykonywać wiele takich samych działań jak adwokaci. Jest to spowodowane tym, że zgodnie z trendem światowym dąży się do scalenia niejako tych dwóch zawodów, ale na ten moment wciąż istnieją różnice pomiędzy zawodem radcy prawnego a adwokatem.

Co może robić radca prawny?

Dopiero niedawno radca prawny nabył możliwości reprezentowania osób prywatnych i podmiotów handlowych przed sądem w różnych sprawach, m.in. karnych, gospodarczych i wielu innych. Wcześniej nie było to możliwe. Aktualnie radca prawny może również występować przed sądami jako obrońcy. Czym jeszcze zajmować się może radca prawny?

– wydawaniem opinii

– prowadzenie spraw przed sądem

– pisanie pism procesowych i wezwań

– reprezentowanie firm i osób prywatnych przed instytucjami państwowymi

Gdzie w takim razie tkwi haczyk?

Podstawowa różnica pomiędzy radcą prawnym a adwokatem jest taka, że ten pierwszy może pracować tylko w oparciu o umowę z pracodawcą, a ten drugi może pracować tylko i wyłącznie prowadząc własną działalność. Adwokat nie może być zatrudniony na umowę o pracę nawet w kancelarii swojego znajomego. Radcowie prawni są zaś zatrudniani w firmach, instytucjach jak normalni pracownicy i w ten sposób świadczą usługi swoim pracodawcom.

Droga do wykonywania obu tych zawodów jest również bardzo podobna. Aby zostać radcą prawnym trzeba ukończyć studia prawnicze, które z kolei otwierają drzwi do ukończenia aplikacji radcowskiej i zdania bardzo ważnego egzaminu radcowskiego. Następnie kandydat na radcę, po zdaniu tego egzaminu zostaje wpisany na listę radców prawnych. Same studia prawnicze trwają 6 lat. Aplikacja radcowska to kolejne trzy lata.

Ale to nie wszystko. Radca prawny musi:

– mieć zdolność do czynności prawnych
– w pełni korzystać z praw publicznych

Więcej o usługach radcy prawnego przeczytasz tutaj: www.consulti.pl

Jak wychodzi z powyższego tekstu, jest w tych dwóch zawodach sporo podobieństw, ale istnieją też różnice. Być może w przyszłości te dwa zawody staną się jednym, póki co są one rozdzielone i to dość ważnym czynnikiem regulującym kwestię zatrudnienia. Nie zmienia się jedno – im lepsza znajomość prawa i skuteczność, tym lepszy radca prawny czy adwokat.

Lost Password