Kreatyna a odchudzanie

Fitness
Kreatyna to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych suplementów ostatnich kilkudziesięciu lat. Różne jej formy wykorzystywane są w wielu różnych sportach zarówno siłowych, jak i wytrzymałościowych. Można by powiedzieć, że jest suplementem uniwersalnym. Oczywiście najczęściej chyba stosowana jest w sportach siłowych i sylwetkowych podczas okresu budowania masy mięśniowej, ale ostatnio coraz częściej stosowana jest również w trakcie okresu tzw. redukcyjnego, czyli takiego, który ma za zadanie pozbycia się zbędnej tkanki tłuszczowej.
W trakcie treningu redukcyjnego, nastawionego często na dużą liczbę powtórzeń oraz treningi aerobowe kreatyna przede wszystkim chroni nasze mięśnie, bo oczywiście głównym celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, ale nie możemy zapominać o naszych mięśniach. Często podczas treningu redukcyjnego popełniamy ten błąd, że doprowadzamy organizm do katabolizmu, a tego należy uniknąć. Z pomocą przyjdzie nam tutaj właśnie kreatyna, która będzie pełniła fuknkcję „zabezpieczacza” naszych mięśni, gdyż posiada ona także właściwości antykataboliczne. Po drugie kreatyna zabezpiecza poziom energii trenowanych mięśni i utrzymuje ich prawidłowe nawodnienie. Kreatyna wspiera również usuwanie jonów wodorowych, co z kolei zapewnia optymalne pH.

Może kilka słów o formach kreatyn

Podstawowa, najstarsza i najlepiej przebadana forma kreatyny OLIMP to monohydrat kreatyny – https://www.odzywki-olimp.pl/kreatyna-staki-kreatynowe-c-25.html. Monohydrat to niekwestionowana królowa wśród kreatyn, każdy kto stosował kreatynę – używał z dużą pewnością najpierw „mono”. Można stosować ją stosując fazy ładowania, ostatnie badania wykazały że nie jest to konieczne.  W związku z tym iż zatrzymuje wodę w komórkach mięśniowych w trakcie redukcji nie jest zalecana.
Druga najpopularniejsza forma kreatyny to jabłczan OLIMP. Jest to połączenie dwóch cząsteczek kwasu jabłkowego i jednej cząsteczki kreatyny – najpopularniejsza to TREC CM3. Jest bardzo dobrze rozpuszczalna i dobrze tolerowana przez żołądek. Zalecana w sportach wytrzymałościowych i nadaje się podczas odchudzania.
Na skutek ograniczenia przekształcania kreatyny w kreatyninę powstała kreatyna buforowana – OLIMP kre-alkalyn. Doceniana jest szczególnie ze względu na swój bardzo dobry wpływ na zdolności wysiłkowe i jest aktualnie jedeną z najczęściej stosowanych kreatyn.
Można powiedzieć że nowość – chociaż jest na rynku od około 2010 roku jest bardziej zaawansowana pod względem technologicznym. Oczywiście mam na myśli chlorowodorek kreatyny – najpopularniejsza to PROMERA Con-Cret Creatine HCl. Ponadto, jest bardzo mocno skoncentrowana i mimo że opakowania są małe i drogie to przeliczając na porcje nie wychodzi wcale drożej od poprzedników. Bardzo szybko wysyca mięśnie oraz nie zatrzymuje wody w organiźmie.
Kolejna korzyść z korzystania z dobrodziejstw kreatyny w treningu redukcyjnym to fakt, że dodaje ona siły naszym mięśniom, co jest szczególnie istotne, bo trening siłowy to ograniczenie spożywania posiłków zawierających węglowodany, a więc chcąc nie chcąc nasz organizm ma mniej siły i energii. Stosując więc kreatynę łatwiej będzie nam wykonać trening.
Jak więc widzimy kreatynę można stosować nie tylko w treningu budulcowym i siłowym, ale z korzyścią dla organizmu i spodziewanych efektów także w treningu redukcyjnym. Pozostaje tylko kwestia ostania – w jakich ilościach i jaką kreatynę? Otóż najlepiej sprawdzi się tu jabłczan kreatyny, ewentualnie jakiś stak zawierający kilka form kreatyny w ilości około 4-6 g na dobę w 2-3 porcjach spożywanych w ciągu dnia.
Oczywiście nie można ograniczać do stosowania wyłącznie kreatyny w sytuacji gdy chcemy tracić zbędne kilogramy. Kreatyna powinna być jedynie dodatkiem np. do termogeników, czy aminokwasów rozgałęzionych BCAA.

Lost Password