Kwas foliowy gwarancją urodzenia zdrowego dziecka

Dziecko

Obecnie większość młodych kobiet ma już świadomość tego, że witaminy w ciąży są bardzo ważne. Przyjmując specjalne suplementy diety dla ciężarnych, można zapobiec powstaniu wielu wad rozwojowych u maluszka. Witaminy dla ciężarnych są również istotne dla samej matki. Jedną z najważniejszych witamin jest oczywiście kwas foliowy, czyli witamina z grupy B.

Witaminy z kwasem foliowym są bardzo ważne dla ciężarnych

Kwas foliowy w pewnym stopniu syntezuje DNA i aminokwasy oraz nie doprowadza do powstania wad cewy nerwowej. Do najpoważniejszych z nich zaliczamy wady rozwojowe kręgosłupa, czaszki i mózgu. Kwas foliowy dodatkowo zapobiega różnym zaburzeniom procesów fizjologicznych, mogących wystąpić w komórkach, które właśnie intensywnie się rozwijają. Zapobiega też różnym problemom ciążowym, jak odklejenie się łożyska, niska waga urodzeniowa, poronienie czy przedwczesny poród. (1)

Kwas foliowy jest na tyle ważny, że obecnie lekarze zalecają przyjmowanie takich preparatów witaminowych wszystkim kobietom, które rozpoczęły współżycie i u których występuje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Powinno się przyjmować również kwasy Omega3. Natomiast panie, które planują świadomie powiększenie rodziny, a jeszcze nie stosują zalecanych suplementów, powinny zacząć je przyjmować już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem starań o dziecko. Warto jednak podkreślić, że świadomość społeczeństwa, dotycząca ważności kwasu foliowego w rozwoju płodu jest jeszcze dość mała, dlatego większość kobiet zaczyna myśleć o suplementacji dopiero wtedy, gdy zobaczy na teście dwie czerwone kreski.

Jak zadbać o właściwą dietę pełną wartościowych witamin dowiesz się tutaj >>

Ile tabletek należy przyjmować?

Suplementy dla kobiet w ciąży należy stosować zgodnie z tym, co jest zawarte w ulotce lub z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj są to 2 tabletki dziennie.

Co powinny zawierać najlepsze witaminy dla planujących ciążę?

Polecane suplementy dla kobiet w ciąży to przede wszystkim preparaty wieloskładnikowe, które zawierają nie tylko sam kwas foliowy, ale również inne składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka. Zaliczamy do nich przede wszystkim DHA, magnez, jod i witaminę D3. W jakich konkretnie suplementach diety można je znaleźć? Na przykład w produktach marki Adamed, czyli Mamadha lub Mamadha Premium+.

  1. Bacz A. Suplementacja kwasu foliowego u kobiet w ciąży https://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/63113,suplementacja-kwasu-foliowego-u-kobiet-w-ciazy  data dostępu 2.10.2017

Lost Password