Manicure hybrydowy, czyli tzw. „hybryda” jest chyba już najczęściej wykonywaną stylizacją w Warszawie. Cenimy ją za wyjątkową trwałość, a także za to, że tuż po wykonaniu manicurze możemy robić dosłownie wszystko. Wiele kobiet jednak nadal uważa, że ten rodzaj stylizacji niszczy paznokcie. Owszem, może zdarzyć się tak, że płytka stanie się słaba, paznokcie będą się łamać i będziemy czuć „tkliwość”, jednak zadzieje się tak tylko wtedy, kiedy manicure zostanie wykonany lub usunięty nieprawidłowo. Jak więc powinien wyglądać krok po kroku manicure hybrydowy?
Manicure hybrydowy: kształt i długość
Manicure hybrydowy rozpoczynamy oczywiście od dezynfekcji dłoni. Po tym kroku warto ustalić długość i pożądany kształt paznoki. Jeżeli manicure wykonywany jestw studio kosmetycznym, stylistka na pewno zapyta o to, jaką długość i kształt preferujemy, ale jeżeli zauważy, że paznokcie są np. rozdwajające się, zapewne zaproponuje rozsądne rozwiązanie czyli chociażby ich skrócenie bądź zmianę kształtu, które mogą wpłynąć na na ich trwałość.
Manicure hybrydowy: skórki
Po opracowaniu długości oraz kształtu przechodzimy do pracy nad skórkami. Większość stylistek zajmuje się opracowaniem skórek z użyciem frezów diamentowych, kamiennych czy ceramicznych. Odpowiednio dobrany frez oraz siła nacisku nie zniszczą paznokci. W większości przypadków samo „frezowanie” wystarczy, jednak jeśli mamy do czynienia z wyjątkowo twardymi i narastającymi skórkami, stylistka zapewne zdecyduje się na ich wycięcie. W takim przypadku skórki są namaczane w miseczce z wodą i preparatem zmiękczającym lub usuwane za pomocą specjalnego żelu, wpływającego na rozpuszczenie martwego naskórka oraz zmiękczenie niepożądanej części nabłonka otaczającego paznokcia. Jeżeli nie wycinasz skórek, wystarczy,że powiesz o tym stylistce i na pewno pominięty zostanie etap ich wycinania. Gdy ten krok jest już za nami, przechodzimy do kolejnej bardzo istotnej kwestii, czyli opracowanie wałów bocznych. Martwy, twardy naskórek otaczający płytkę paznokcia powinien zostać wygładzony za pomocą frezu o odpowiednio dobranej gradacji.
Manicure hybrydowy: przygotowanie płytki
Kolejnym etapem jest przygotowanie płytki. Paznokcie należy delikatnie zmatowić specjalnym bloczkiem, nigdy nie pilnikiem! Ich zmatowienie zdecydowanie zwiększy przyczepność lakieru do płytki paznokcia. Dlatego jeżeli manicure hybrydowy wykonujemy w domu, zawsze należy pamiętać o tym etapie. Po zmatowieniu i wygładzeniu płytki, należy z niej usunąć zalegający pyłek przy pomocy wacika bezpyłowego oraz cleanera, który zawiera w sobie alkohol izopropylowy. Dodatkowo, żeby zwiększyć przyczepność i trwałość manicure, można użyć specjalnego primera bezkwasowego. Po takim przygotowaniu płytki należy pamiętać, żeby niczego nie dotykać, aby nie dostał się na nią tłuszcz i inne substancje obce.
Manuicure hybrydowy: malowanie
Gdy płytka jest gotowa, można przejść do malowania. To, co w tym etapie jest najważniejsze, to kolejność i czas utwardzania. Na początek nakładamy bazę, którą utwardzamy 30 sekund w lampie LED. Po utwardzeniu bazy nie przecieramy paznokci, a na dyspersję (lepka warstwa) nakładamy kolor. Paznokcie malujemy kolorem zazwyczaj dwa razy, utwardzając każdą warstwę po 30 sekund. W przypadku niektórych kolorów np. pastelowych czy bardzo jasnych 2 warstwy mogą nie wystarczyć, dlatego warto się pokusić o nałożenie cienkiej trzeciej warstwy, która powinna rozwiązać problem. Po aplikacji koloru nakładamy top coat. Tak naprawdę nie ma większej różnicy pomiędzy używaniem topu no wipe (bez warstwy dyspersyjnej) a klasycznego produktu. Warto pamiętać jednak o tym, że usunięcie stylizacji przykrytej topem no wipe jest dużo trudniejsze niż w przypadku klasycznego topu. Na sam koniec, kiedy paznokcie są już pięknie umalowane, należy nałożyć na skórki preparat dedykowany do ich pielęgnacji oraz krem na dłonie.
Manucure hybrydowy: usunięcie hybrydy
Pamiętajmy także o tym, że, gdy już przyjdzie czas na zmianę „hybrydy”, bo odrost zacznie nas denerwować, należy ją odpowiednio usunąć. Niewskazane jest jej zdzieranie czy piłowanie pilnikiem. Aby dobrze usunąć stylizację, należy „otworzyć” pilnikiem o gradacji 100/180 górną warstwę topu starając się nie usunąć przy tym koloru, a następnie nałożyć kompres składający się z watki namoczonej w acetonie, zawiniętej w folię.
Doświadczona kosmetyczka może także zaproponować usunięcie hybrydy specjalnie dedykowanym do tego frezem. Jednak nie decydujmy się na takie rozwiązanie w domu lub w miejscu, które nie cieszy się dobrymi opiniami.