Każda osoba uprawiająca sport doskonale wie jak pozytywnie na utrzymanie dobrej formy oraz rozluźnienie zmęczonych treningiem mięśni działa masaż. Ze względu na efekty jakie ma przynieść dla osób zarówno po jak i przed intensywnym treningu wysiłkowym zalecane są specjalne formy masażu. Ich zastosowanie gwarantuje nie tylko utrzymanie dobrej formy, ale dodatkowo zabezpieczenie przed kontuzjami i wsparcie całego organizmu.
Kto powinien korzystać z masażu
Każdy zawodowy sportowiec zarówno przed jak i po treningu korzysta ze specjalnych masaży, które mają na celu zapobieganie pojawianiu się zakwasów oraz wyeliminowanie nadmiernego napięcia tkanki mięśniowej. Nie oznacza to, że jest on zarezerwowany jedynie dla zawodowców. Również osoby, które amatorsko uprawiają różne dziedziny sportowe bądź regularnie uczęszczają na siłownie mogą spokojnie zafundować sobie masaż sportowy. Takiemu masażowi dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów często towarzyszą kąpiele wodne oraz sauna fińska.
Mimo, że masaż dla osób intensywnie uprawiających sport ma za zadanie osiągnięcie innego celu w porównaniu do masażu klasycznego, wiąże je ze sobą kilka wspólnych elementów. Podobnie jak wszystkie masaże obejmuje on w początkowej fazie przygotowanie mięśni poprzez ich delikatne głaskanie. Jednak rozcieranie, wyciskanie, ugniatanie oraz oklepywanie mięśni wykonywane jest ze zdecydowanie większą siłą i intensywnością, która często wywołuje nawet ból. Jego zadaniem nie jest relaks czy odprężenie, a przede wszystkim skuteczna pomoc w regenerowaniu zmęczonych mięśni, przywrócenie im siły oraz masy. Masaż sportowy poprawia krążenie płynów limfatycznych oraz dotlenia tkankę skórną. Masażysta skupia się szczególnie na pracy nad partiami mięśni najbardziej narażonych na kontuzje, do których przede wszystkim należą łydki, biodra i pośladki.
Rodzaje masażu sportowego:
Masaż sportowy podtrzymujący
Ten rodzaj masażu wykonywany jest zazwyczaj w przerwach pomiędzy zawodami, gdy treningi są mniej intensywne. Trwa zazwyczaj około czterdziestu pięciu minut, a jego zadaniem jest w pierwszej kolejności podtrzymanie kondycji układu nerwowego, krążenia oraz ruchu. Zawodowym sportowcom zaleca się jego wykonanie każdego dnia.
Masaż sportowy startowy
Jak sama nazwa wskazuje ten rodzaj masażu ma za zadanie szybkie rozgrzanie tkanki mięśniowej i układu ruchu. Zazwyczaj trwa średnio około czterech minut i wykonywany jest przed rozpoczęciem intensywnego treningu. Ze względu na intensywność, czas masażu nie powinien przekroczyć dziesięciu minut.
Masaż sportowy przedwysyłkowy
Ten rodzaj masażu ma za zadanie rozluźnić mięśnie i pobudzić je do działania. Wykonywany jest przede wszystkim przed zawodami. Wymaga od masażysty nie tylko doświadczenia w znajomości techniki, ale również wysiłku.
Masaż sportowy treningowy
Przed każdym treningiem mięśnie wymagają odpowiedniego przygotowania. W tym celu sportowcom zleca się wykonywania masażu, który ma na celu zwiększenie możliwości oraz gotowości do wysiłku. Masaż treningowy trwa niespełna godzinę, a jego sposób wykonania dostosowany jest indywidualnie zarówno do uprawianej dyscypliny sportowej jak i do płci sportowca.
Masaż sportowy powysiłkowy
Bezpośrednio po wysiłku warto skorzystać z masażu, którego zadaniem jest zregenerowanie sił oraz tkanki mięśniowej. Zaleca się jego wykonanie w zależności od intensywności treningu po upływie od trzydziestu minut do dwóch godzin. Masaż trwa około piętnastu minut i polega przede wszystkim na ugniataniu, a następnie rozcieraniu partii mięśni w okolicy karku i barków.