Kiedy możemy mówić o zaparciach? Przebieg objawu i środki zaradcze

Zdrowie

Gdy pojawiają się problemy z regularnym wypróżnianiem, często mówi się o zaparciach. Tymczasem za odstępstwo od normy, od którego można mówić o tej dolegliwości uznaje się wyróżnianie rzadsze niż co trzy dni. Prawdziwy powód do niepokoju może pojawić się, gdy przerwa pomiędzy oddawaniem stolca trwa dłużej niż tydzień.

Można zastosować jeszcze inną miarę. Przyjmuje się, że pasaż jelitowy, czyli czas, jakiego potrzebuje strawiony pokarm, by przemieścić się rzez jelita, trwa 72 godziny. Jeśli trwa to dłużej, mówi się o zaparciach. Jeśli ich przyczyną nie jest choroba układu trawiennego lub wydalniczego, należy go uznać za dyskomfortową przypadłość, spowodowaną tzw. rozleniwieniem jelit. Nie słychać wówczas przelewania w wewnątrz części brzusznej. Możemy także odczuć ból brzucha, wzdęcia, a przy wypróżnianiu trudności z oddawaniem stolca.

Zmień dietę i nawyki żywieniowe – wzmocnione jelita przyspieszą trawienie

Pierwszym wsparciem może być ziołowy środek na przeczyszczenie, który rozluźni treść w jelitach lub zaktywizuje pracę kosmków jelitowych. Należy pamiętać, że dłuższe stosowanie preparatów mija się z celem, ponieważ istnieje stały arsenał produktów o podobnych właściwościach wprost z natury. Środek na przeczyszczenie to między innymi suszone śliwki, rodzynki i ziarna słonecznika, ale przede wszystkim napar z siemienia lnianego. Jednak i tych składników diety nie wolno używać bez ograniczeń, gdyż spowoduje to słabsze przyswajanie witamin i związków mineralnych. W dłuższej perspektywie warto zmienić dietę, włączając do nie pieczywo pełnoziarniste, kefir, owoce i surowe warzywa, kasze i wodę mineralną. Jeśli masz skłonności do zaparć, zredukuj słodycze, biały ryż, jaja, czekoladę i kakao.

Co zrobić, gdy zaparcie nie przestaje dokuczać i sprawia coraz większy dyskomfort?

Nowe nawyki żywieniowe, regularne posiłki z powolnym przeżuwaniem, picie większej ilości wody powinny poprawić sytuację, ale co zrobić, gdy przedłużający się okres bez wypróżnienia powoduje coraz większy dyskomfort? Wówczas należy sięgnąć po silny środek na przeczyszczenie, który pozwoli pozbyć się zaparcia i usunie złogi jelitowe, np. Bisacodyl lub Laxigen. Żeby to zrobić, należy skonsultować się ze specjalistą.

Lost Password