Kiedy należy wykonać badanie EKG?

Badania

Praca serca człowieka warunkuje jego życie. Kiedy dostrzega się jakiekolwiek niepokojące sygnały w jego funkcjonowaniu, konieczna jest natychmiastowa wizyta u specjalisty – kardiologa. Obserwacja swojego organizmu ma kluczowe znaczenie dla szybkości reakcji. Im wcześniej zostanie przeprowadzone odpowiednie badanie, tym łatwiej jest zdefiniować problem oraz zdiagnozować ewentualną chorobę.

Kiedy serce woła o pomoc…

Serce w ciągu całego naszego życia wykonuje bardzo ciężką pracę, nie jest jednak niezniszczalne i po pewnym czasie może wysyłać sygnały, świadczące o tym, że jakieś czynniki uniemożliwiają mu prawidłową i tym samym w pełni wydajną pracę. Wiele objawów wskazuje na to, że konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Niepokojące może być częste męczenie się np. podczas codziennych czynności, które wcześniej nie przysparzały nam większych problemów. O tym, że z sercem dzieje się coś niedobrego, może również świadczyć ból w klatce piersiowej. Nie powinno się bagatelizować częstszych omdleń i zasłabnięć. Objawy te nie muszą świadczyć o chorobie serca, jednak istnieje ryzyko, że są to pierwsze sygnały, mogące być początkiem większych problemów z układem sercowo-naczyniowym.

Badanie ważne dla Twojego serca

Wizyta u kardiologa nie kończy się jedynie na konsultacji. Jednym z ważniejszych badań, jakie przeprowadza się w celu uzyskania stosownych informacji na temat prawidłowości pracy serca jest EKG. Wykorzystuje się do tego kardiograf, obrazujący pracę serca. EKG powinno się wykonywać w momencie pojawienia się podejrzenia o nieprawidłowościach w pracy tego narządu, jak również wystąpienia choroby z nim związanej. Jest ona niezbędnym elementem konsultacji i przygotowania do leczeń mężczyzn powyżej 40. roku życia i kobiet powyżej 50. roku życia.

Lekarz może zlecić również echo serca, czyli badanie struktur i ruchów serca z wykorzystaniem odpowiedniego aparatu USG. Dzięki niemu otrzymujemy informację na temat budowy oraz działania zastawek serca, pracy komór i nowotworów mięśnia sercowego.

Materiał opracowany we współpracy z philips.pl/healthcare

Lost Password