Nebulizator – czym jest i jak używać?

Zdrowie

Nebulizacja jest jednym z często wybieranych działań w ramach terapii chorób układu oddechowego u dzieci oraz u dorosłych. Do tego celu stosuje się urządzenie określane jako nebulizator. Czym dokładnie jest i jak z niego korzystać?

Samo słowo nebulizacja pochodzi od łacińskiego „nebula” co oznacza mgłę albo chmurę. Nebulizacja polega na podawaniu leków w postaci aerozolu, czyli w postaci cząsteczek leku zawieszonych w gazie bezpośrednio do układu oddechowego.

Aerozol do nebulizacji wykorzystuje się właśnie z użyciem urządzenia określanego jako nebulizator. Jak go używać, aby uzyskać najlepsze efekty?

Nebulizacja – także w domu

Kiedyś, aby skorzystać z nebulizacji, trzeba było regularnie udawać się do specjalnych placówek medycznych wyposażonych w tego rodzaju urządzenia. Teraz możemy kupić również nebulizator do użytku domowego.

Urządzenie to ma prostą konstrukcję – składa się z komory, do której wlewa się płyn, na przykład sól fizjologiczną, a także z układu pozwalającego na zamianę płynu w aerozol. Do urządzenia dołączane są także specjalne ustniki oraz maski, które ułatwiają podanie aerozolu nawet u najmłodszych dzieci.

Korzystanie z nebulizatora – krok po kroku:

  1. Dokładnie umyj i osusz ręce.
  2. Przygotuj wszystkie niezębne elementy do nebulizacji oraz roztwór, który ma posłużyć go przygotowania aerozolu.
  3. Podłącz urządzenie do prądu i uruchom je.
  4. Gdy urządzenie zacznie wytwarzać aerozol, umieść ustnik w ustach albo nałóż maseczkę. Przy stosowaniu ustnika należy pamiętać o tym, aby oddychać przesz usta, a nie przez nos.
  5. W trakcie nebulizacji należy oddychać normalnie – od czasu do czasu należy wziąć głębszy oddech i zatrzymać go na 5-10 sekund.
  6. Nebulizację należy kontynuować aż do momentu ukończenia się leku. Czas nebulizacji to zwykle od około 5 do 10 minut.
  7. Po zakończeniu nebulizacji należy odłączyć urządzenie od prądu, przemyć elementy i wysuszyć je i bezpiecznie przechowywać aż do następnego użycia.

Dokładne informacje o tym, jak korzystać z nebulizatora można znaleźć w instrukcjach obsługi urządzeń.

Lost Password