Nowoczesna metoda kanałowego leczenia zębów pod mikroskopem

Zdrowie

Aby jak najdłużej zachować swoje uzębienie w dobrej kondycji warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny i poddawać się profilaktycznemu przeglądowi jego stanu. Jednak ciągły brak czasu i strach przed bólem oraz dyskomfortem związanym z zabiegami dentystycznymi sprawiają, że nie zawsze uda się wykonać nieinwazyjny zabieg.

W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest wyrwanie zęba, bądź poddanie go kanałowemu leczeniu. Leczenia kanałowe znane pod stomatologiczną nazwą endodoncja polega na dokładnym usunięciu zainfekowanej miazgi, która znajduje się w kanale zęba. Ze względu na trudny dostęp oraz konieczność całkowitego usunięcia miazgi zabieg wykonywany jest przy użyciu specjalistycznego sprzętu.
Leczenie kanałowe wymaga olbrzymiej precyzji. W dzisiejszych czasach, u pacjentów których zęby mają dość skomplikowany system kanałów, pełen odnóg o nieregularnym kształcie, jedyną szansą na uratowanie zęba jest zastosowanie podczas zabiegu nowoczesnego, specjalnie do tego celu dostosowanego mikroskopu stomatologicznego.

Leczenie zęba przy zastosowaniu mikroskopu to jedna z bezpieczniejszych, a zarazem najbardziej skutecznych metod zabiegów endodontycznych jakie zalecają stomatolodzy. Pozwala nie tylko na dokładne oczyszczenie kanałów po usuniętej, zainfekowanej miazdze, ale również szczelne ich wypełnienie, co w rezultacie zabezpiecza ząb przed dalszymi uszkodzeniami, a nawet jego utratą.

Zastosowanie mikroskopu stomatologicznego pozwala na dokładną obserwację i wykonanie skomplikowanych czynności w dużym powiększeniu nawet w stosunku do dosłownie jedno milimetrowego pola, w obrębie którego wykonywany jest zabieg. Ze względu na tak olbrzymią dokładność najczęściej zastosowanie znajduje właśnie w leczeniu kanałowym. Dla pacjenta zabieg przebiega w zbliżony sposób do tradycyjnej metody leczenia endodontycznego. W pierwszej kolejności stomatolog otwiera ząb, by mieć dostęp do jego kanałów, a ich powiększenie aż do 25-ciu razy pozwala na niezwykle precyzyjne wykonanie zabiegu. Ze względu na często zdążający się brak dostępu do wszystkich odgałęzień kanału klasyczna forma endodoncji nie w każdym przypadku odnosi oczekiwane rezultaty. W takiej sytuacji jedynie zastosowanie mikroskopu stomatologicznego pozwala na przeprowadzenie zabiegu i uratowanie zęba przed ekstrakcją. Po dokładnym usunięciu zainfekowanej miazgi i oczyszczeniu kanału, stomatolog również w powiększeniu mikroskopowym szczelnie go wypełnia.
Leczenie kanałowe zazwyczaj zaleca się w przypadku pojawienia się nieodwracalnych zmian spowodowanych stanem zapalnym bądź urazem mechanicznym. Najczęściej stan zapalny jest efektem nieleczonej infekcji bakteryjnej będącej następstwem próchnicy. Już podczas pierwszej wizyty w gabinecie, stomatolog jest w stanie określić jaki rodzaj zabiegu należy zastosować w przypadku dopiero pojawiającego się bądź dość długo trwającego bólu zęba.
Nie w każdym przypadku stosowane jest leczenie kanałowe. Endodoncję wykluczają między innymi bardzo głębokie zmiany próchnicowe czy zmiany około wierzchołkowe.

Gabinet stomatologiczny Galeria Uśmiechu oferuje leczenie zębów pod mikroskopem.

Lost Password