Nowoczesne kardiotokografy – czym się wyróżniają?

Badania

Aparaty KTG od lat są ważnym elementem wyposażenia oddziałów położniczych. Do czego służą te urządzenia? Kardiotokografy są urządzeniami służącymi do obserwacji dobrostanu płodu i monitorowania skurczów macicy. Odgrywają ważną rolę w kontroli prawidłowości przebiegu trzeciego trymestru ciąży. Aparaty KTG wykorzystują fale akustyczne, które są emitowane i odbierane przez kryształ piezoelektryka.

Jak działa usg?

Kryształ ten umożliwia zarówno wysyłanie krótkich fal, jaki analizowanie tych powracających. Jest on umieszczony w specjalnej sondzie. Dzięki wykorzystaniu efektu do Dopplera możliwie jest dokładne zbadanie kierunku i odległości w jakiej znajduje się obiekt, który odbija fale – pozwala to na przekształcenie uzyskanych sygnałów na dźwięki. Chociaż często pacjentki nie zdają sobie z tego sprawy, to dźwięk, który powstaje w wyniku tego badania nie jest prawdziwym dźwiękiem bicia serca płodu, a jedynie jego odzwierciedleniem. Obecnie, najczęściej wykorzystuje się dwa rodzaje sond o rożnych częstotliwościach. Na rynku występują także sondy wodoszczelne, które pozwalają na ocenę stanu płodu podczas porodów w wodzie. Niektóre kardiotokografy pozwalają na tworzenie obrazów wizualizujących bicie serca oraz częstość rytmu płodu. Więcej informacji na temat kardiotokografii, używanego sprzętu medycznego podczas badania, a także specyfikacji technicznej aparatów znajdziesz na stronie: https://www.philips.pl/healthcare/product/HC862198/monitor-plodu-avalon-fm20

Co dokładnie można wykryć dzięki kardiotokografii?

Podstawowym założeniem tego badania jest określenie “częstości podstawowej”, czyli uśrednioną częstotliwość bicia serca płodu. Prawidłowy wynik tego badania powinien mieścić się w przedziale od 110 do 150 uderzeń na minutę. Zaniżony wynik może świadczyć o bradykardii, a zawyżony tachykardii.

Nowoczesne kardiotokografy stanowią bardzo ważny element wyposażenia oddziałów położniczych i ginekologicznych – nie tylko ze względu na swoje możliwości, ale również dlatego, że zapewniają komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa przyszłym mamom. Dzięki wykorzystaniu fal akustycznych badanie przy użyciu tego urządzenia nie stanowi żadnego zagrożenia ani dla płodu, ani dla pacjentki.

Lost Password