Odchudzanie po ciąży – kiedy jest najlepszy moment?

Uroda

Niemal każda kobieta, która właśnie urodziła dziecko, pragnie zgubić kilka kilogramów. Jak schudnąć po ciąży? Kiedy jest ten najwłaściwszy moment, aby zacząć walkę o piękną sylwetkę?

Jak racjonalnie schudnąć?

Wszelkie decyzje podejmowane w czasie ciąży oraz karmienia piersią muszą być dokładnie przemyślane, a dobro dziecka zawsze powinno być na przysłowiowym pierwszym planie. Odchudzanie po porodzie, w przypadku mam karmiących, nie może wiązać się z restrykcyjną dietą, ponieważ okres karmienia to czas szczególny, w którym matka musi dostarczyć dziecku wszelkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju substancji odżywczych (1).

Co jeść podczas karmienia piersią? Dieta po porodzie musi być zatem możliwie najbardziej urozmaicona, bogata w owoce, warzywa, dobrej jakości mięso oraz produkty zbożowe, mleko i jego przetwory. Karmiąca mama powinna jeść regularnie, unikać podjadania między posiłkami, pić dużo wody (kawa i herbata dozwolone są w rozsądnych ilościach), zrezygnować z posiłków smażonych, ciężkostrawnych, z alkoholu, papierosów i niezdrowych słodyczy (2).

Bezpieczne i szybkie odchudzanie po ciąży – czy to możliwe?

Tak naprawdę, poza wyjątkowymi przypadkami, nie ma szczególnych wytycznych jeśli chodzi o najlepszą dietę po ciąży dla matek karmiących. Powinna ona po prostu opierać się na podstawowych zasadach zdrowego odżywiania. Warto też wiedzieć, że chudnięcie po porodzie, szczególnie w pierwszych miesiącach, jest znacznie łatwiejsze niż w późniejszym okresie, ponieważ organizm matki wykorzystuje sporo energii do produkcji jakościowego mleka, które musi zaspokoić wszystkie potrzeby dziecięcego, intensywnie rozwijającego się organizmu.

Jeśli kobieta będzie odżywiać się zdrowo i karmić piersią tak długo, jak jest to możliwe, żadna restrykcyjna dieta odchudzająca po porodzie nie będzie potrzebna (3). Po pewnym czasie można wprowadzić także ćwiczenia odchudzające po ciąży, jednak tę kwestię należy przedyskutować z ginekologiem i dobrać rodzaj oraz intensywność ćwiczeń do własnych możliwości.

  1. Mgr Jamrozik P. Dieta Dukana a karmienie piersią.http://pediatria.mp.pl/lista/63424,dieta-dukana-a-karmienie-piersia, Data dostępu: 17.05.2017
  2. Mgr Jamrozik P. Dieta matki karmiącej – jak wrócić do figury.http://pediatria.mp.pl/lista/62877,dieta-matki-karmiacej-jak-wrocic-do-figury, Data dostępu: 17.05.2017
  3. Dr n. med. Nehring-Gugulska M. Karmienie piersią: korzyści zdrowotne dla dziecka i matki.http://pediatria.mp.pl/karmienie-piersia/84219,karmienie-piersia-korzysci-zdrowotne-dla-dziecka-imatki,Data dostępu: 17.05.2017

Lost Password