Każdy płyn ustrojowy w naszym ciele ma określony odczyn pH. Możemy go modyfikować poprzez dostarczanie odpowiednich pokarmów oraz wody o takim, a nie innym najonizowaniu. Jakie są właściwości wody o danym odczynie? Z tego tekstu dowiecie się, jaka jest specyfika wody jonizowanej kwasowo i zasadowo, kiedy można je stosować i jak działają na ludzki organizm.
Woda zasadowa (alkaliczna). Właściwości i zastosowania
Woda alkaliczna neutralizuje kwaśne produkty przemiany materii, chroniąc przed zakwaszeniem organizmu. Nawadnia ciało, tworząc w każdej jego żywej komórce środowisko sprzyjające procesom biochemicznym. Woda alkaliczna podkręca metabolizm, dzięki czemu więcej czerpiemy z przyjmowanych pokarmów i szybciej pozbywamy się niechcianych substancji z organizmu. Rany pod wpływem wody jonizowanej zasadowo goją się szybciej, ponieważ sprzyja ona regeneracji tkanek. Pobudza procesy życiowe i ma wpływ na poprawę krążenia krwi, co dodatkowo wzmaga efekt odżywienia całego ciała.
Można bez ograniczeń polewać nią rany, oparzenia i owrzodzenia. Pomaga uporać się ze zgagą, sprzyja leczeniu choroby wrzodowej i nadkwaśności. Pomaga przy zaburzeniach krążenia i ciśnienia. Sprzyja budowaniu odporności, a jednocześnie utrudnia rozwój chorób nowotworowych (komórki rakowe źle funkcjonują w środowisku zasadowym) oraz cywilizacyjnych. Woda jonizowana alkalicznie powinna mieć pH w przedziale 9–10.
Właściwości zdrowotne wody kwasowej
Woda o odczynie kwasowym ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Powstrzymuje rozwój drobnoustrojów, procesy gnilne, fermentację. Zastosowana na skórę dokładnie oczyszcza i delikatnie ściąga pory, powstrzymuje łojotok, przywracając skórze równowagę i kojąc ją. Pomaga w zwalczaniu stanów zapalnych i obrzęków.
Woda kwasowa nasila działanie niektórych substancji, dlatego trzeba stosować ją z głową. Wzmocni efekt takich preparatów, jak: spirytus salicylowy, triclosan, tioxolon, pochodne kwasu witaminy A, antybiotyki. Potęguje także działanie olejków eterycznych.
Dzięki tym właściwościom woda jonizowana kwasowo może pomóc w leczeniu łojotoków i trądziku bakteryjnego oraz roztoczowego, grzybic i czyraków, wyprysków, liszajów, opryszczek i innych zmian skórnych o podłożu drobnoustrojowym. Ponieważ łagodzi obrzęk i stan zapalny, może być stosowana w przypadku przewlekłego zapalenia stawów, ale też urazów takich jak skręcenia czy naderwania. Zastosowana na błony śluzowe nosa i gardła przy infekcji bakteryjnej pozwala przywrócić drożność. Woda mniej kwaśna nadaje się do pielęgnacji skóry, ta o silniejszym odczynie wskazana jest na rany. Odczyn powinien wynosić od 3,5 do 5,5.