Okulary do jazdy samochodem – jakie wybrać?

Zdrowie

Dobra widoczność za kierownicą powinna być sprawą priorytetową dla każdego kierowcy – dlatego tak ważne jest zadbanie o swój wzrok. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo nie tylko siebie samego, ale i innych użytkowników drogi. Jakie okulary do jazdy samochodem wybrać?

Jakie powinny być okulary dla kierowcy?

Komfort patrzenia zmaksymalizują okulary, które niwelują odblaski światła i refleksy, jakie mogą zaszkodzić dobrej widoczności na drodze. Minimalizacja takich właśnie niedogodności jest zadaniem filtru polaryzacyjnego, jaki można znaleźć w wysokiej jakości okularach przeciwsłonecznych. W okularach z takim filtrem nie trzeba bać się oślepienia, ponadto zwiększa się komfort widzenia oraz ostrość postrzegania świata.

Okulary do jazdy dniem i nocą

Kierujący samochodem powinien zdawać sobie sprawę, że inne soczewki będą odpowiednie do jazdy dziennej, a inne – do nocnej.

Okulary, w których kierowca porusza się za dnia, powinny posiadać soczewki przepuszczające odpowiednią ilość światła – optymalny tutaj będzie filtr kategorii 3. W jeździe nocnej świetnie sprawdzą się okulary ze szkłami polaryzacyjnymi o barwie żółtej. Nie dość, że niwelują one rozbłyski światła, minimalizując ryzyko oślepienia, to jeszcze ich żółta barwa nie przyciemnia widzianego otoczenia.

Co z osobami z wadą wzroku?

Osoby, które borykają się z wadą wzroku, wcale nie muszą rezygnować z okularów przeciwsłonecznych w czasie prowadzenia auta. Wystarczy, że udadzą się do optyka po odpowiednie soczewki. Jeśli chodzi o okulary słoneczne korekcyjne, Poznań jak i wiele innych większych miast posiada wiele placówek, w których można je nabyć.

Przyciemniane szkła można kupić zarówno w wersji dla krótkowidzów, jak i dalekowidzów. W ich dobieraniu należy kierować się tymi samymi kryteriami, jak podczas doboru okularów do codziennego użytku, poza samochodem.

Kolor soczewek ma znaczenie

Jak już wspomniano, do jazdy nocnej najlepiej nadadzą się okulary o żółtej barwie soczewek. Nie zaciemniają one niepotrzebnie i tak już ciemnego, nocnego otoczenia. Z kolei do jazdy ciemnej najlepsze okażą się szkła o brązowym lub szarym zabarwieniu. Należy unikać tych o bardzo ciemnych odcieniach, bowiem mogą one zacierać rzeczywistość oraz przekłamywać kolory. Typowo kolorowe szkła takie jak zielone czy różowe, mogą niepotrzebnie zaburzać percepcję kolorów i prowadzić do mylnego odczytywania sygnalizacji drogowej czy znaków przy drodze.

Ochrona wzroku przed promieniowaniem

Każde dobre okulary słoneczne powinny posiadać wysokiej jakości filtr UV, który dba o zdrowie oczu kierowcy. Często szyba w samochodach wyposażona jest już w taki filtr, jednak jest on z reguły zbyt słaby, by mówić o jakiejkolwiek ochronie wzroku.

Okularów przeciwsłonecznych kierowca nie powinien kupować w tanich sklepach. Takie produkty często kosztują kilkanaście złotych i potrafią przynieść więcej szkody niż pożytku. Po wysokiej jakości okulary słoneczne najlepiej udać się do certyfikowanego salonu. Kupując soczewki w takim miejscu, zyskuje się pewność, że posiadają one wszelkie niezbędne atesty i spełniają normy.

A co z oprawką?

Wybór oprawek na rynku jest tak bogaty, że ciężko zdecydować się na konkretny model. Najważniejsze, by wybierać takie okulary, których oprawka nie jest zbyt rozbudowana. Szerokie oprawki najlepiej zostawić sobie do noszenia na co dzień – wszak wciąż są bardzo modne. W aucie jednak lepiej sprawdzą się cienkie oprawki, które nie ograniczają pola widzenia. Może mieć to realny wpływ na bezpieczeństwo i postrzeganie sytuacji panującej na drodze.

Lost Password