Osłabienie, brak apetytu, ból głowy u dziecka? To może być skutek niedoboru witaminy D

Dziecko

Witamina D jest witaminą inną niż wszystkie inne. Dlaczego? Tak naprawdę witamina D jest hormonem steroidowym, produkowanym z cholesterolu, kiedy skóra wystawiona jest na działanie promieni słonecznych. Rozpuszczalna w tłuszczach, może być z powodzeniem magazynowana w organizmie.

Niestety, w naszej strefie klimatycznej, kiedy intensywne słońce świeci zaledwie kilka miesięcy w roku, niedobory tej jakże ważnej substancji są powszechne.

Chcesz wiedzieć jakie mogą być objawy niedostatecznej ilości witaminy D?

Niedobory witaminy D u dzieci

Z badań przeprowadzonych w Instytucie Matki i Dziecka wynika, że niedobory witaminy D ma 99 proc. czterolatków!

Oto najczęściej występujące symptomy, świadczące o niedoborach witaminy D u dzieci.

Częste infekcje

Niedobór witaminy D, zwanej inaczej witaminą słońca, osłabia działanie układu odpornościowego.

Dziecko częściej choruje, gorzej przechodzi przeziębienia i z pozoru niegroźne infekcje.

Co ważne, zbyt niski poziom witaminy D w organizmie zwiększa także ryzyko chorób autoagresywnych, takich jak łuszczyca.

Wahania nastroju i problemy ze snem

Twoje dziecko jest płaczliwe, ma zmienne nastroje i narzeka na bezsenność? Być może w jego organizmie brakuje witaminy D. Zbyt niski poziom witaminy D przekłada się na pogorszenie koncentracji, bóle głowy czy obniżenie nastroju.

Zmęczenie i brak energii

Jeśli Twój dotąd pełen energii maluch nie ma siły do zabawy, narzeka na zmęczenie i najchętniej przespałby cały dzień, istnieje duże prawdopodobieństwo, ze cierpi na niedobór witaminy D. Uczucie zmęczenia i znużenia przy braku dostatecznej ilości witaminy D związane jest z zaburzeniem absorpcji wapnia, który odgrywa ważną rolę w procesach energetycznych.

Problemy z zębami i kośćmi

Jeśli Twoje dziecko – mimo zachowania należytej higieny jamy ustnej – zmaga się z próchnicą, a jego zęby są kruche i łamliwe, może to być efekt niedoborów witaminy D. Witamina D wpływa na kondycję i rozwój zębów, wspiera proces wykształcania się szkliwa oraz „wbudowania” w zęby wapnia – głównego budulca zarówno zębów, jak również kości.

Przy niedoborach witaminy D zwiększa się także podatność na złamania.

Długotrwałe niedobory witaminy D mogą skutkować wystąpieniem krzywicy oraz osteopenii (obniżenia gęstości kości). Nieleczona osteopenia może doprowadzić nawet do rozwoju osteoporozy.

Kiepski stan skóry i włosów

Niedobory witaminy D mogą skutkować również pogorszeniem stanu włosów i skóry. Jeśli włosy Twojej córki – dotychczas gęste i lśniące, straciły swój blask, stały się wypłowiałe i matowe – przyczyną może być zbyt niski poziom witaminy słońca.

Witamina D pobudza mieszki włosowe do wzrostu, chroni skórę, zapobiega stanom zapalnym i zmniejsza jej wrażliwość na czynniki zewnętrzne takie jak mróz czy silny wiatr.

Brak apetytu

Do powszechnych objawów niedoboru witaminy D nalezą również: brak apetytu, nadmierne pragnienie, biegunki i nudności. Zwłaszcza, jeśli utrzymują się przez dłuższy czas powinny wzbudzić Twoją czujność.

Jeśli pragniesz uchronić swoje dziecko przed groźnymi w skutkach niedoborami witaminy D, sięgnij po preparat, który umożliwi uzupełnienie poziomu tego jakże cennego składnika. Doskonale sprawdzą się tutaj stworzone specjalnie z myślą o dzieciach Meltiki. Tabletki zawierają rekomendowaną dawkę witaminy D i mają pyszny waniliowy smak. Co ważne nie zawierają cukrów i sztucznych barwników, dzięki czemu mogą być bezpiecznie stosowane u dzieci od 3 r.ż.

Lost Password