Ostropest plamisty – zdrowie i piękno na wyciągnięcie ręki

Żywienie

Roślina należąca do rodziny astrowatych, w Polsce typowo uprawny gatunek o charakterystycznych liściach z białymi plamami – ostropest plamisty. Mowa o roślinie docenianej za szereg cennych właściwości i możliwości zastosowania względem poprawy zdrowia, jak i urody.

Ostropest właściwości

Ostropest plamisty mielony, ale i w formie całych, świeżych owoców czy dodatku do produktów kosmetycznych, sprzyja poprawie zdrowia oraz kondycji skóry. Na takie efekty można liczyć dzięki zawartości cennych składników, w tym sylimaryny, której mianem określa się kompleks flawonolignanów. W składzie nie zabrakło olejku eterycznego, związków goryczowych, steroli, oleju, witaminy E oraz amin, w tym histaminy i tyraminy, a także cukrów.

Związki te wpływają na możliwość wykorzystania celem wspomagania pracy wątroby i regeneracji jej komórek, a także poprawy kondycji skóry, w tym rozjaśnienia przebarwień czy spowolnienia procesów starzenia.

Ostropest plamisty zastosowanie

Ostropest plamisty dostępny jest w formie tabletek, proszków, zmielonych suszonych owoców, jak i całych świeżych. Dzięki temu można go wykorzystać na kilka różnych sposobów. Tabletki przyjmowane doustnie, w związku z obecnością sylimaryny, znajdują swoje miejsce we wspomaganiu pracy wątroby, ochronie komórek wątrobowych czy regulowaniu procesów trawiennych. Sylimaryna wraz ze związkami goryczkowymi wpływa na stymulowanie układu pokarmowego.

Owoce rośliny wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, a ponadto są ważnym elementem profilaktyki schorzeń miażdżycowych, poprzez utlenianie lipidów i zmniejszanie syntezy cholesterolu.

Pozyskiwany olej sprzyja spowalnianiu procesów starzenia, ochronie przed promieniowaniem UV oraz rozjaśnianiu przebarwień. Kosmetyki bazujące na wyciągu z ostropestu wpływają na wzmocnienie skóry.

Ostropest plamisty jak stosować

Ostropest plamisty może być stosowany zewnętrznie – w postaci oleju, produktów kosmetycznych oraz maceratu nakładanego na skórę jako maseczka. Wewnętrzne zaś wykorzystuje się ponownie macerat, który przypomina „kleik” z lnu. W takiej postaci wypija się go, a doustnie przyjmowane są także tabletki, proszki. Suszony ostropest plamisty mielony może być dodawany do herbaty, sosów, kanapek i sałatek.

Ostropest dawkowanie

W przypadku herbat i przyrządzania naparów stosuje się maksymalnie 2 łyżeczki postaci zmielonej. Tabletki z zawartością sylimaryny powinny być przyjmowane minimum przez 3 miesiące, jeśli mają wspomóc funkcjonowanie wątroby, w dawkach dobowych dzielonych na 2-3, oferujących sumarycznie zawartość 200-400 mg sylimaryny.

Lost Password