Piękne i zdrowe włosy a odżywianie – co jeść, a czego unikać?

Uroda

Wiele kobiet sięga po kosmetyki z najwyższej półki z nadzieją, że rozwiążą one wszystkie problemy związane z kondycją ich włosów. Okazuje się jednak, że rozwiązania należy niekiedy szukać zupełnie gdzie indziej: w naszej codziennej diecie. Co jeść, by mieć piękne i zdrowe włosy?

Niedobory składników odżywczych i witamin to częsta przyczyna pogorszenia stanu naszych włosów i paznokci. Na szczęście wiedząc, gdzie leży źródło problemu, możemy z łatwością go wyeliminować. Podstawą powinna być dieta bogata w białko oraz regularne dostarczanie organizmowi witaminy A i E oraz witamin z grupy B. W praktyce oznacza to codzienne spożywanie nabiału i mięsa, ryb lub jaj, a dodatkowo odpowiedniej ilości (najlepiej surowych) owoców i warzyw oraz produktów zbożowych: pieczywa pełnoziarnistego i ciemnego ryżu. Beta-karoten, w który bogate są czerwone oraz pomarańczowe owoce i warzywa, także wpłynie korzystnie na strukturę włosów. Aby zapewnić im takie pierwiastki jak krzem, cynk i miedź powinniśmy natomiast wzbogacić swoją dietę o pestki dyni, nasiona słonecznika i orzechy. Kiełki roślin natomiast nie tylko dostarczają protein, wielu cennych witamin i pierwiastków, ale także korzystnie wpływają na kondycję włosów i hamują ich wypadanie.

Czego zatem unikać? Z pewnością nie służą nam wszelkiego rodzaju wysoko przetworzona żywność i zawierające toksyny produkty smażone lub wędzone. Dążymy przede wszystkim do ich wyeliminowania. Unikać musimy także tłuszczów nasyconych i białego cukru – najlepiej wykluczyć w tym celu ze swojej diety słodycze i jedzenie typu fast food. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, dla dobra włosów powinno się unikać także zbyt mocnej kawy czy herbaty, które nie sprzyjają naturalnemu przyswajaniu minerałów.

Oprócz odpowiednio zbilansowanej diety, nasze włosy możemy wspomagać także przyjmowaniem suplementów bogatych w składniki wzmacniające ich kondycję, takie jak np. Priorin, Bio-Silica czy Skrzypovita. Należy jednak pamiętać, że podstawą dbałości o ich zdrowie jest przede wszystkim jakość spożywanych na co dzień produktów i nienarażanie włosów na szkodzące im czynniki zewnętrzne.

Lost Password