Pielęgnacja twarzy jest współcześnie czymś oczywistym zarówno dla kobiet, jak i dla większości mężczyzn. Bardzo często korzystają oni z gotowych kosmetyków drogeryjnych, które jednak nierzadko dają efekty uboczne bądź nie są tak skuteczne, jakbyśmy tego oczekiwali. Zamiast nich popularne staje się wykorzystanie naturalnych metod pielęgnacji, takich jak np. olejek do twarzy. Czy jest to jednak metoda dla każdego?
Olejowanie włosów stało się popularne już kilka lat temu i nikogo nie dziwi, że bez względu na rodzaj włosów – od suchych aż po przetłuszczające się – zwłaszcza kobiety decydują się na tę metodę. Tymczasem stosowanie olejków do twarzy wydaje się bardziej ryzykowne głównie z uwagi na możliwość wystąpienia reakcji alergicznych czy np. brak przekonania do nakładania olejku na skórę tłustą. Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce.
Jak i kiedy stosować?
Pielęgnacja olejkami do twarzy nie jest tak oczywista, jak mogłaby się wydawać. Wielu osobom olejek kojarzy się z czymś tłustym, co na skórze pozostawia nieprzyjemny filtr i sprawdzi się przede wszystkim do skóry suchej. Tymczasem nie do końca jest to prawda. Olejki w czystej, płynnej formie mają przede wszystkim istotne działanie oczyszczające i z tego powodu polecane są przede wszystkim dla posiadaczek cery tłustej czy mieszanej, ze skłonnością do przetłuszczania się w paśmie T. Sprawia to również, że pozornie tłusty olejek do twarzy jest w formie czystej często idealnym kosmetykiem do cery problematycznej, zwłaszcza trądzikowej; oczywiście, mowa o oleju konkretnego rodzaju i dobrym do potrzeb danej osoby. W przypadku cery suchej poleca się przede wszystkim stosowanie olejków jako składników samodzielnie tworzonych kremów do twarzy bądź w towarzystwie całej kuracji, przy założeniu, że mają one gruntownie oczyścić skórę. Oczywiście, wszystkie te uwarunkowania przekładają się na konieczność dopasowania konkretnego olejku do cery.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Przede wszystkim najszybsze i najbardziej skuteczne działanie wykazują olejki nieoczyszczone, tzn. tłoczone na zimno oraz nierafinowane. Mają one jednak często też intensywny zapach, co nie każdemu będzie pasować. Alternatywą są olejki oczyszczone, które działają mniej intensywnie i pozbawione są aromatu, przez co jednocześnie lepiej sprawdzą się w przypadku alergików i osób o wrażliwej cerze. Zawsze warto kupować olejek do twarzy z certyfikatem świadczącym o jego ekologicznym, organicznym pochodzeniu – będzie on wolny od zanieczyszczeń już na etapie pozyskiwania składników do jego wykonania. Produkt powinien być kupiony w ciemnej buteleczce, która chroni jego skuteczność; najlepiej, gdy do buteleczki dołączony jest aplikator w formie pipety. Olejek do twarzy spełniający te kryteria można znaleźć na stronie https://avebio.pl/bio-olejki-i-masla.
Najbardziej popularne olejki do twarzy
Zdecydowanie jednym z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych do pielęgnacji skóry twarzy olejków jest olej arganowy. Działa on przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia, reguluje pracę cery tłustej, a także działa przeciwzmarszczkowo. Popularny jest też olej jojoba zaliczany do olejów o lekkiej strukturze i szybkim wchłanianiu. Działa regenerująco i zwalcza wolne rodniki; ma też naturalny filtr UV. Najbardziej uniwersalny spośród olejków do twarzy to zdecydowanie olej z pestek malin. Ma on działanie zbliżone do filtrów przeciwsłonecznych, działa nawilżająco, rozjaśniająco na przebarwienia, przeciwdziała procesom starzenia się skóry, łagodzi stany zapalne, a przy tym nie zatyka porów. Może być stosowany przy każdym rodzaju cery.